Gündem

Yunan Halkı Ülkede İslam’ı Seçenlere Tepki Gösteriyor

Müslüman olan Yunan araştırmacı-yazar Dr. Stefanos Kefokeris, Yunanların, Müslümanlıkla Türklüğü özdeştirdiklerini ve bu nedenle Müslüman olan Yunanlıların ülkede "hain" olarak görüldüğünü söyledi.
17 Temmuz 2023
Yunanistan'ın başkenti Atina'nın ilk camisi @aa

Müslüman olan Yunan araştırmacı-yazar Dr. Stefanos Kefokeris, İslamiyet’i seçtiğinde çevresi ve ailesinden gördüğü ayrımcılığı ve ülkesindeki Müslüman karşıtlığını değerlendirdi. Yunanistan’ın başkenti Atina’da 1972’de dindar Ortodoks bir ailede dünyaya geldiğini ve 20 yaşındayken Müslümanlığı seçtiğini kaydeden Kefokeris, ailesinin din değiştirmesine büyük tepki gösterdiğini aktardı.

Gündem | 13 Temmuz 2023 AB Koordinatörü: Müslüman Karşıtı Nefretle Mücadelede Somut Planlarımız Var 13 Temmuz 2023

“İslamiyet’i araştır ve Müslüman oldum”

Kefokeris, küçük yaşlarda dinler tarihine merak sardığını ifade ederek, “Ortodoksluğu araştırırken Orta Doğu tarihine bakmam gerekti ve ilk o zaman İslamiyet’i araştırmaya karar verdim. Okulumdaki Lübnanlı Müslüman bir arkadaşıma İslam hakkında sorular soramaya başladım.” dedi.

“Ailem Müslümanlıkla Türklüğü aynı görüyor”

Müslüman olmaya 16 yaşındayken karar verdiğine ve ailesinin kendisine 4 yıl boyunca din değiştirmemesi için baskı yaptığına değinen Kefokeris, “Ailem Müslümanlıkla Türklüğü aynı görüyor. Aileme göre ‘Türkler baş düşman’ ve onların dinini seçtiğim için ‘hainim’. Onlara 30 yıldır durumun böyle olmadığını anlatamadım.” diye konuştu.

Kefokeris, ailesi kadar akrabalarından da olumsuz tepkiler aldığına vurgu yaparak, sosyal ortamlarda dışlandığını ve Müslüman karşıtı ifadelere maruz kaldığını belirtti.

“Müslüman olunca ailem beni tehdit etti”

Ülkesinde gördüğü baskı ve dışlanma nedeniyle üniversite okumak için Almanya’ya gittiğinden bahseden Kefokeris, şöyle devam etti:

“Ailem Müslüman olduğumu öğrenince beni tehdit etti. Evi terk etmek zorunda kaldım. Bana ‘Türk oldun’ diyorlardı. Ben de onlara ‘Türklerin hepsi Müslüman değil ve tüm Müslümanlar Türk değil. İslamiyet ırklar üstü bir din’ diyordum. Evden ayrıldıktan sonra okumak için Aachen’a gittim. Amsterdam’da bir arkadaşım vasıtasıyla benim gibi Müslüman olan eşimle tanıştım ve beraber İslam’a daha da bağlandık.”

Müslümanlar hakkında Olumsuz propaganda yapılıyor

Kefokeris, ailesinin 30 yıldır kendisiyle konuşmadığına ve Müslüman olduğunu kabul etmek istemediğine işaret ederek, ebeveynlerinin ülkede Türkler ve Müslümanlar hakkında yapılan olumsuz propagandan etkilendiğini dile getirdi. Artık gençlerin, bir üst kuşak kadar sert Müslüman karşıtı olmadığına dikkati çeken Kefokeris, Yunanistan’a yaptığı son ziyaretlerde İslamiyet’i seçen Yunanların sayısında artış gözlemlediğini anlattı.

“İslam’ın güzelliğini keşfeden Yunanlar daha çabuk Müslüman oluyor”

Stefanos Kefokeris, Yunanistan’ın camileri kapatarak İslam’ı engellemeye çalıştığını anımsatarak, “Şu an bazı camilerde Rumca ve Yunanca hutbeler okunuyor. İslam’ın güzelliğini keşfeden Yunanlar daha çabuk Müslüman oluyor. Artık dışarı çıkıp ‘Ben Müslümanım’ desen geçmişteki gibi büyük tepkiler almam çünkü gençler artık böyle şeyleri o kadar ciddiye almıyor.” diye konuştu.

Zihniyet sorunu

Yunanistan’daki aşırı sağcı ve ırkçı grupların sadece Müslümanlara değil kendilerinden olmayan herkese karşı tutum sergilediklerine işaret eden Kefokeris, şu değerlendirmede bulundu: “Yunanlılar Türklüğü Müslümanlık olarak görüyor. Orta kuşak ve faşist gruplar Yunan’ın tanımını Rum-Ortodoks şeklinde yapıyor. Bu grupların Katolik ya da Protestan Yunanlarla da sorunları var. Onlar için Yunan ulusu fikri, Rum Ortodoksluk. Bu karşı çıkmamız gereken bir zihniyet sorunu. Ülkemdeki insanlara, İslam’ın etnik kökenle, ten rengiyle, milliyetle hiçbir ilgisi olmadığını anlatmaya çalışıyorum.”

“Her zaman şüpheyle bakılıyor”

Kefokeris, ülkesinde Osmanlı Devleti’nin Yunanistan fetihlerinin büyük katliamlar olarak anlatıldığından bahsederek, geçmişten gelen düşmanlığın bugünkü atmosferi etkilediğini söyledi.

Başka ülke ve milletlerin, İslam’a Yunanlar kadar politik bakmadığının altını çizen Kefokeris, sözlerini, “Yunan halkı ‘Biz Türklerin kölesiydik, savaştık kurtulduk’ diyor. Yunanistan’da Müslüman olursanız devlete düşmanlık yapacağınız varsayılır çünkü, artık Müslüman olduğunuz için Türkiye ile işbirliği yaptığınız sanılır. Sizden her zaman şüphe edilir.” diye tamamladı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş