Gündem

Almanya’da Göçmenlere Irkçı Saldırı: Yabancı Domuzlar Dışarı

Almanya'da "Hansa Rostock" adlı futbol kulübü taraftarlarının, trende seyahat eden göçmenlere hakaret ettikleri ve saldırdıkları bildirildi.
25 Temmuz 2023
@Shutterstock

Alman polisi, ülkenin kuzeyinde yer alan Rostock’tan Güstrow’a giden trende bir grup göçmenin saldırıya ve ırkçı hakarete uğradığını açıkladı. Yaklaşık 20 “Hansa Rostock” futbol kulübü taraftarları, yaşları 10 ila 18 arasında değişen 9 göçmene “Pis yabancılar, yabancı domuzlar dışarı” şeklinde ırkçı hakaretlerde bulundu.

Gündem | 15 Haziran 2023 Almanya Kalkınma Bakanı: Düzensiz Göçmenlere Daha Fazla Yardım Edilmeli 15 Haziran 2023

Saldırıya uğrayanların çoğu çocuk

Irkçı taraftarlar, daha sonra göçmenlere saldırdı. Yolcuların bilgi vermesi üzerine Güstrow’da duran trendeki saldırganlar, polis tarafından gözaltına alındı. Mecklenburg Vorpommern eyaleti İçişleri Bakanı Christian Pegel, olaydan ötürü dehşete düştüğünü belirterek, “Bir grup yetişkinin reşit olmayanlara saldırması zaten korkakça bir eylem ve bunun ırkçı saiklerle olduğunun söylenmesi, bu olayı katlanılmaz kılıyor.” dedi.

“ırkçılığa karşı durmalıyız”

Almanya Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Irak kökenli Reem Alabalı-Radovan ise ırkçı saldırıya karşı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Irkçı saldırı beni derinden şok etti. Şiddet ve ırkçılığın Mecklenburg Vorpommern’de yeri olmamalı. Toplum olarak ırkçılığa karşı daha kararlı adımlar atmamız gerekiyor. Burada spor kulüplerine de görev düşüyor.” ifadelerini kullandı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş