Gündem

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Protestolardan Ders Aldım

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 17 yaşındaki gencin polis kurşunuyla öldürülmesine tepki olarak başlayan olaylardan ders çıkardığını söyledi.
25 Temmuz 2023
@aa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bağımsızlık talepleriyle gündeme gelen ülkenin denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya’nın başkenti Noumea’ya geçişinde TF1 ve France 2 televizyonlarına demeç verdi.  Fransa Cumhurbaşkanı, ülkede haziran sonunda başlayıp temmuzun ortalarına kadar devam eden protestolarda yaşanan talan ve yağmalara karşı adaletin cevabının sert olacağını söyledi.

Gündem | 14 Temmuz 2023 Fransa’da Polislerin Müslümanlara Karşı İşlediği İslamofobik Suçlar Arttı 14 Temmuz 2023

 “Elisabeth Borne’a güvenim tam”

“Belediye binalarının, spor salonlarının, kütüphanelerin yakılmasına yol açan bu şiddet ve yağmadan benim çıkardığım ders; asayiş, asayiş, asayiş.” diyen Macron, bu süreçte çözüm sağlayamadığı gerekçesiyle sık sık eleştirilen Başbakan Elisabeth Borne’a ise güveninin tam olduğunu kaydetti.

Macron, 17 yaşında polis kurşunuyla öldürülen Nael için Marsilya’da 2 Temmuz’da düzenlenen protestolarda atılan plastik merminin kafasına isabet ettiği Hedi isimli gencin yaralanmasından sorumlu polislerin gözaltına alınmasına tepki gösteren polis müdürünün tavrına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

“Herkes yasalara saygı duymalı”

Polis teşkilatının hissiyatlarını anladığını vurgulayan Macron, “Herkes yasalara saygı duymalıdır. Hiç kimse yasaların üstü bir konumda değildir.” dedi. Macron, polis şiddetinin müsebbibi olarak sık sık eleştirilen ve 17 yaşındaki gencin polis kurşunuyla öldürülmesiyle başlayan olayları daha da kızıştırdığı yorumları yapılan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin için ise “Çok iyi bir iş çıkardı.” ifadesini kullandı.

Düzensiz göçmen girişi azaltılacak

Ülkede gelecek aylarda görüşülmesi beklenen göçmen yasasına ilişkin muhalefetin mecliste görüşmeleri tıkaması ihtimaline ilişkin de konuşan Macron, yasal olarak her zaman bir yol bulunduğunu dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı, bu ifadesinin bir tasarının Ulusal Mecliste oylanmadan geçmesini sağlayan Anayasanın tartışmalı 49.3 maddesini kastedip etmediğine ilişkin yorum yapmadı. Macron, düzensiz göçmen girişini azaltmak istediklerine işaret etti.

“Fransa yangınlara hazırlıklı”

Ülkede mevsim normallerinin üstünde seyreden yüksek sıcaklık kaynaklı orman yangınlarına ilişkin ise Fransa’nın gelecek yıla oranla daha hazırlıklı olduğunun altını çizen Macron, geçen yıl uzun süre gündemde kalan enerji krizinde ana rol oynayan elektrikte ise yüzde 10 gibi bir artış düşündüklerini kaydetti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş