Gündem

Almanya’da Irkçı Polis Şiddeti: Her Yıl Ortalama 10 Kişi Polis Kurşunuyla Ölüyor

Almanya'da deneysel polis araştırmaları yapan Prof. Dr. Daniela Hunold, Alman polis teşkilatının ırkçı yapısı ve beyaz olmayanlara karşı işlenen nefret suçlarının daha fazla olduğunu söyledi.
25 Temmuz 2023
@Shutterstock

Berlin Ekonomi ve Hukuk Okulu’nda, Polis ve Güvenlik Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Daniela Hunold, ülkedeki polis şiddetinin polislerin bireysel ırkçı olmasından değil, kurumsal ırkçılığın yerleşmiş olmasından kaynaklandığını söyledi.

“Polis şiddeti giderek sertleşiyor”

Hunold, tarihsel olarak Alman polisinin gösterilere müdahalesinin giderek sertleştiğini belirterek, şunları aktardı: “1960’larda Alman polisinin protestolara müdahalesinin, kitlesel gösterilerin kontrolüne karşılık geldiği söylenebilir. 1960’lardaki öğrenci isyanlarına sert şekilde müdahale edilirken ve müdahale eşiği düşükken, 1985’te Federal Anayasa Mahkemesinin çıkardığı ve toplanma hakkıyla ilgili daha güçlü koruma sağlayan Brokdorf kararı dönüm noktası oldu ancak yine de 2000’lerden bu yana polisin giderek daha fazla militarize olduğuna ve özellikle solcu olarak tanımlanan protestolara karşı daha sert önlemler aldığına tanık oluyoruz.”

Gündem | 14 Temmuz 2023 Frankfurt Polisinin Mesajlaşma Grubundaki Aşırı Sağcı İfadeler Yargıya Taşındı 14 Temmuz 2023

Irkçı polis şiddetinin sembol ismi: Jalloh

Almanya’da ırkçı polis şiddetinin sembolleri arasında gösterilen siyahi Oury Jalloh’un yaşamını yitirdiği olaya değinen Hunold, “Afrikalı sığınmacı Jalloh, 2005’te, gözaltında tutulduğu hücresinde çıkan yangında hayatını kaybetti. Başlangıçta polis, Jalloh’un kendini ateşe vererek intihar ettiğini iddia etti, ancak birçok bağımsız uzman, elleri ve ayaklarından yatağa kelepçelendiği için bunun mümkün olmadığını belirtiyor.” ifadesini kullandı.

“Muhamed D. sebep olmaksızın vuruldu”

Hunold, Ağustos 2022’de Almanya’nın Dortmund kentinde, ruh sağlığı bozuk olduğu kaydedilen Muhamed D. adlı 16 yaşındaki Senegalli mültecinin polis tarafından makineli tüfekle öldürüldüğü olaya da atıfta bulunarak, “İntihar edeceği düşünülen genç, sebep olmaksızın makineli tüfekle vuruldu. Olaya karışan polis memurları şu anda mahkemede adam öldürme suçlamasıyla yargılanıyor. Şunu da belirtmek gerekir ki Almanya’da akıl hastaları sıklıkla polis tarafından vuruluyor.” dedi.

Müslümansan polis kontrolleri daha sıkı oluyor

Alman polis teşkilatındaki Müslüman karşıtlığına dikkati çeken Alman profesör, “Son araştırmalar, Müslümanların polis tarafından sergilenen olumsuz davranışlara daha fazla maruz kaldığını gösteriyor. Bu durum polis uygulamalarında, özellikle de siyahi ve Müslüman olduğu düşünülen gençlerin daha sık kontrol edilmesi ve sorgulanması gibi durumlarda açıkça görülüyor.” şeklinde konuştu.

Irkçı polis şiddetinin verisi yok

Hunold, Almanya’da son yıllarda ırkçı polis şiddeti nedeniyle kaç kişinin hayatını kaybettiğine dair resmi veri olmadığını aktararak, “Polisin neden olduğu ölümlere ilişkin veri toplayan bir araştırmaya göre, polisin vurduğu kişilerin çoğunun ismi bilinmiyor, bilinen isimler de orantısız şekilde Almanca olmayan isimler. Almanya’da her yıl ortalama 10 kişi polis kurşunuyla hayatını kaybediyor.” diye konuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş