Gündem

Fransa’da Devletin Sahip Çıkmadığı Göçmen Çocuklar İçin Harekete Geçildi

Fransa'da dernekler, spor salonlarına sığınan düzensiz göçmenler için devletin yardım eli uzatmaması üzerine harekete geçti.
24 Temmuz 2023
Fransa'da düzensiz göçmenler otoparkta yaşam mücadelesi veriyor @aa

Fransız televizyon kanalı BFMTV’nin haberine göre, çoğunluğu Afrika’dan gelenlerin oluşturduğu 30’u çocuk 20 kadar aile, yetkililerin dikkatini çekmek için bir ay önce Lyon’da sığındıkları Bellecombe Jimnastik Salonu’nda yaşam mücadelesi veriyor. Çok sayıda dernek, devletin sahip çıkmadığı söz konusu düzensiz göçmenler için yardım seferberliği başlattı. Buradaki çocuk ve ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması için harekete geçen dernekler, “kısa sürede bu kişilere kalıcı lojman sağlanması” çağrısı yaptı.

Gündem | 11 Temmuz 2023 Avrupa Ülkelerinde Göçmen Nüfusu Artıyor 11 Temmuz 2023

Düzensiz göçmenlerin çoğu çocuk

Bu derneklerden “Çatısız Asla (Jamais sans toit)” kuruluşunun gönüllülerinden Juliette Murtin, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan 50 düzensiz göçmenin bir ay önce barınmak için Bellecombe Spor Salonu’na sığındığını belirtti. Murtin, “Bir aydır 30 çocuk burada uyuyup kalkıyor.” dedi.

Yaşam koşulları zorlaştı

Buradakilere topladıkları insani yardımı ulaştırdıklarını ve ihtiyaçlarıyla ilgilenmeye başladıklarını dile getiren Murtin, salonun insani yönetimini sağlamak için yetkililerden uzun süredir sorumlu bir kişi görevlendirmelerini talep ettiklerini ancak kimsenin gönderilmediğini kaydetti. Murtin, salonun sağlık koşulları açısından yeterli şartları taşımadığına dikkati çekerek, sıcakların artmasıyla yaşam koşullarının daha da güçleştiğini vurguladı.

“Çocuklar acı çekiyor”

Yardım eli uzatan dernek yetkilileri de bu çocukların yemek ve insani diğer ihtiyaçlarının yanı sıra barınanların idari prosedürlerine kadar her şeyle ilgilenmek zorunda kaldıklarını söyledi. Salonda barınanlardan ve ismi açıklanmayan bir kişi de “Çocuklar acı çekiyor. Çok fazla kişiyiz. İçerisi sıcak, yemek yemekte zorlanıyoruz. Bu şartlarda yaşamak güç.” diyerek, maruz bırakıldıkları durumdan şikayet etti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş