Gündem

Almanya’da Düzensiz Göçle Mücadelede Sınır Kontrollerinin Sıkılaştırılması İçin Çağrı

Almanya'da Bavyera eyaletinin Başbakanı Markus Söder, düzensiz göçle mücadelede daha sıkı sınır kontrolleri yapılması çağrısında bulundu.
10 Temmuz 2023
@aa

Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Markus Söder, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, “Dış sınırları olan tüm eyaletler sınır polisi konusunda bizi örnek almalı ve federal hükümet de sınır kontrollerini artırmalı.” dedi.

Gündem | 16 Haziran 2023 Almanya İçişleri Bakanı: Avrupa’ya Yasal Göç Kanalları Oluşturulmalı 16 Haziran 2023

80 bin kişi yakalandı

Bavyera sınır güvenliğindeki dengenin olumlu olduğunu belirten Söder, yapılan kontrollerde insan kaçakçıları, uyuşturucu satıcıları ve diğer ciddi suçlular da dahil olmak üzere aranan 80 bin kişinin yakalandığını vurguladı. Almanya, on binlerce mülteci ve düzensiz göçmenin Balkan rotası üzerinden Batı Avrupa’ya geçmesinin ardından 2015 sonbaharından bu yana Avusturya ile Bavyera sınırında kontroller gerçekleştiriyor.

Sınır kontrolleri sıkılaştı

Bavyera eyaletinin Avusturya ve Çekya ile karadan, İsviçre ile “Konstanz Gölü” olarak bilinen Bodensee üzerinden sınırı bulunuyor. Tüm ülke çapında sınır kontrolleri ise en son 2022’de Elmau’daki G7 Zirvesi’nde yapılmıştı. O dönemde 383 bin 858 kişi kontrol edilmiş ve haklarında tutuklama emri bulunan 463 kişi ile 2 bin 481 aranan kişi tespit edilmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş