Gündem

Avusturya’da Hız Sınırını Aşanların Araçlarına El Konulup Satılacak

Avusturya’da şehir içi hız sınırını 70 km/saat, şehir dışı hız sınırını da 80 km/saat aşan sürücülerin araçlarına el konulup satılacak. Uygulama 1 Mart 2024 tarihinde başlayacak.
10 Temmuz 2023
@shutterstock

Avusturya’da parlamentosu, şehir için ve şehirlerarası yollarda hız sınırını aşan araçlara el konulup satılmasına imkan veren yasayı onayladı.

Çevre ve Ulaştırma Bakanı Leonore Gewessler tarafından hazırlanan yasanın tam olarak uygulanması 1 Mart 2024 tarihinden itibaren başlayacak.

El Koyma Hız Sınırını 70-80 Km Aştıktan sonra

Yasaya göre yerleşim alanları içinde yapılan hız sınırının 60 kilometre/saat, şehir dışı yollarda da 70 kilometre/saat aşılması durumunda araçlara 2 haftalığına el konulacak. Fakat sürücünün daha önce hız ve tehlikeli sürüş cezaları bulunması halinde araca el konularak satışa çıkarılacak.

Şehir içi hız sınırını 70 km/saat, şehir dışı hız sınırını da 80 km/saat aşan sürücülerin arabasına ise hemen el konulabilecek.

Yabancı Araçlara da El konulacak

Bu arada Alman otomobil kurumu ADAC yaptığı açıklamada yeni yasadan Alman ya da diğer dış ülkelere kayıtlı araç sürücülerinin de etkileneceği, aracın kayıt yerine bakılmaksızın el konulabileceği uyarısını yaptı.

40 km aşınca Ehliyete el konuluyor

Bu arada, şehir içi hız sınırını 40 km/saat, şehir dışı hız sınırını da 50 km/saat aşan sürücülerin ehliyetlerine de hemen el konulacak. Ehliyetler ne kadar süreyle el konulacağı sürücünün geçmiş trafik cezası ve davranışına göre değişecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş