Gündem

Arakanlı Müslümanları Taşıyan Tekne Battı: 17 Kişi Öldü

Myanmar'dan Malezya'ya geçmeye çalışan mülteci teknesinin alabora olması sonucu ilk belirlemelere göre 17 Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti.
10 Ağustos 2023

CNN’in haberine göre, kurtarma ekiplerinin yaptığı açıklamada, Myanmar kıyılarında bulunan cesetlerin 10’unun kadın, 7’sinin erkek Arakanlı Müslüman mülteciye ait olduğu bildirildi. Açıklamada, kazadan kurtulan 8 kişinin polis merkezine götürüldüğü belirtildi.

Dünya | 1 Haziran 2023 “İnsani Yardım Gelmediği İçin Arakanlı Müslümanlar Açlıktan Ölüyor” 1 Haziran 2023

33 kişi kayıp

Yerel polis ekibinin açıklamasında da Malezya’ya gitmek için yola çıkan, 3 kaptan da dahil 58 kişinin bulunduğu teknenin, Arakan eyaletinin yakınlarında fırtınaya maruz kalarak alabora olduğu kaydedildi. Açıklamada, kaybolan 33 kişiye yönelik kurtarma ekiplerinin ve yerel polisin çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçilerin uyguladıkları kitlesel şiddetten kaçan 1 milyona yakın kişi, komşu ülke Bangladeş’e sığınmıştı.

Çok sayıda Arakanlı Müslüman, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki aşırı kalabalık mülteci kamplarından ve Myanmar’dan kaçarak diğer Müslüman ülkelere gitmek için hayatlarını tehlikeye atıp derme çatma teknelerle denize açılıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş