Toplum

Sınır Kapılarında Bekleme Süresi 20 Dakikaya İndi

Kapıkule Sınır Kapısı'nda açıklama yapan Edirne Valisi Yunus Sezer, Türkiye'ye giriş-çıkış yapan yolcuların bekleme süresinin ortalama 20 dakikaya indiğini söyledi.
23 Ağustos 2023
@aa

Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne’deki sınır kapılarından 22 Haziran’dan bu yana 1 milyon 958 bin yolcunun geçiş yaptığını belirtti. Dün göreve başlayan Sezer, Kapıkule, Pazarkule ve İpsala sınır kapılarında incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. Kapıkule Sınır Kapısı’nda gazetecilere açıklama yapan Sezer, Avrupa’da yaşayan Türklerin yurda geldiği “gurbetçi sezonu” olarak adlandırılan dönemin 22 Haziran’da başlayıp yaklaşık 3 ay sürdüğünü anımsattı.

Toplum | 28 Temmuz 2023 İzin Sezonunda Türkiye’ye Giden Avrupalı Türk Sayısı Rekor Kırdı! 28 Temmuz 2023

işlem süresi kısaldı

Geçen yıllarda kapılardaki araç kuyruklarının basına yansıdığını hatırlatan Sezer, “Bu sene burada yapılan özel çalışmalarla bu görüntülerin olmadığını ve vatandaşlarımızın daha hızlı bir şekilde beklemeden memleketlerine giriş yaptıklarını ve yine aynı şekilde çalıştıkları ve yaşadıkları yerlere dönüş yaptıklarını sevinerek belirtmek isterim.” dedi. Sezer, Kapıkule’de geçen yıl 12 olan gümrük peron işlem kapasitesinin bu yıl 24’e çıktığını dile getirdi.

Peron sayıları artırıldı

Girişte 12 olan pasaport kontrol noktasının 14’e, çıkışta 8 olan sayının da yine 14’e yükseltildiğini söyleyen Sezer, şunları kaydetti:

“Bunlar vatandaşlarımızın bekleme sürelerini azaltan çalışmalar. Yine personel takviyesi noktasında da bu sene özel bir çalışma yapılmış. Gümrükte 210 personel ilave takviye yapılmış gümrük kapılarımıza ve 1207 personelimiz şu anda aktif olarak çalışıyor. Yine emniyetten de bu sezona özellikle hazırlık noktasında 100 görevlendirme yapılmış durumda ve 245 emniyet personelimiz de burada çalışmalarını devam ettiriyorlar” dedi.

Pazarkule Sınır Kapısı Modernize edildi

Modernize edilen Pazarkule Sınır Kapısında da 2 olan peron sayısı 8’e çıkarıldığını söyleyen Sezer, “Teknik altyapılar neredeyse tamamı yenilenmiş bilgisayar altyapıları, bilgisayar sistemleri… Bu da yine vatandaşlarımıza sunulan hizmetler noktasında kolaylaştırıcı bir faaliyet olarak görünüyor.” Sezer, Bulgaristan tarafıyla ikili ilişkilerin üst düzeyde olduğunu, bu sayede Kapıkule’den geçen yıl saatte 200 ile 250 arası araç kabul eden Bulgaristan’ın bu yıl 300-350 araç kabul ettiğini ifade etti.

“bekleme süresi 20 dakikalara indi”

Bu yıl iki aylık süreçte Kapıkule, Hamzabeyli İpsala ve Pazarkule’den, geçen yıla göre 45 bin artışla 492 bin araç geçtiğini belirten Sezer, şöyle devam etti:

“Yolcu sayımız da 1 milyon 800 binden 1 milyon 958 bine çıkmış durumda. Burada da yaklaşık 145 bin artış var. Bu alınan tedbirlerin bir sonucu var. Geçen sene yolcularımızın işlem süresi, bekleme süresi 45 dakikayken ortalama olarak bu sene 20 dakikalara inmiş durumda ve arkadaşlarımız sürekli sahada ‘artı ne tedbirler alabiliriz?’ diye yoğun bir çalışma sürdürüyorlar” dedi.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş