Gündem

AB Ülkeleri Arasında Düzensiz Göçmen Krizi!

Almanya, İtalya'dan gelen gönüllü göçmenleri almayacağını açıkladıktan sonra Fransa'da, İtalya'nın Lampedusa Adası'na giden ve kıta ülkeleri arasında krize sebep olan binlerce düzensiz göçmenden hiçbirini almayacaklarını açıkladı.
18 Eylül 2023
@aa

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Darmanin, Fransız CNews televizyon kanalında yaptığı açıklamada, ülkesinin Lampedusa Adası’ndan göçmen kabul etmeyeceğini söyledi.

Gündem | 15 Eylül 2023 Almanya, Gönüllü Mülteci Alma Anlaşmasını Askıya Aldı  15 Eylül 2023

Sunucu Sonia Mabrouk’un, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in “buradaki göçmenlerin kıta ülkeleri arasında paylaşılması”na ilişkin sözlerine atıfta bulunarak “Fransa Lampedusa’daki göçmenleri almaya hazır mı? Eğer evet ise kaç kişiyi alacak?” sorusuna Darmanin, “Hayır, Fransa bunu yapmaya hazırlanmıyor. Fransa, İtalya’ya, bu geçişleri önlemek için sınırlarını koruma konusunda yardım edecek.” yanıtını verdi.

“Göçmenlerin Avrupa’yı rahatça dolaşması yanlış”

Darmanin, AB yasalarının sadece sınırlarda iltica talebinde bulunan ve gerekli şartları taşıyan mültecilerin kabulünü ve paylaşılmasını kapsadığını belirterek kıta ülkelerine gelen her göçmenin Avrupa’yı rahatça dolaşabileceği kanısının yanlış olduğunu vurguladı.

Fransa’nın iltica şartları taşımayan göçmenleri kabul etmeyeceğinin altını çizen Darmanin, İtalya’nın Ada’daki göçmenleri Avrupa’ya dağıtmak yerine geldikleri ülkelere göndermesi gerektiğini savundu.

“Fransa onları hoş karşılamayacak”

İtalya’da durumun gittikçe zorlaştığına ve Fransa’nın yardım edeceğine işaret eden Darmanin, “Ama bu, kıta topraklarına gelenlerin koşulsuz bir şekilde ülkelerimizde memnuniyetle karşılanacağı anlamına gelmiyor. Yalnızca iltica kurallarına uymaları halinde memnuniyetle karşılarız. Eğer düzensiz göçmen iseler hayır, Fransa onları hoş karşılamayacak.” diye konuştu.

Lampedusa Adası Düzensiz göçmen akınına uğradı

İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası, Orta Akdeniz’de düzensiz göç rotası üzerinde yer alması sebebiyle yılbaşından bu yana ciddi göç baskısı altında. Lampedusa Adası’na 13-14 Eylül’de sadece 36 saatlik süreçte 6 binden fazla düzensiz göçmen gelmiş, Ada Belediyesi “acil durum” ilan etmişti.

İtalyan basını, bu hafta boyunca Ada’ya gelenlerin sayısının 11 bine yaklaştığını, gelen göçmen teknelerinin büyük kısmının Tunus’tan kalktığını belirtiyor. Almanya, İtalya’nın AB’nin Dublin Sözleşmesi çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle mültecileri gönüllü olarak kabul etme anlaşmasını askıya aldığını duyurmuştu. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş