Gündem

Macron: “Avrupa, Göçmenlere Karşı Sınırlarını Daha İyi Korumalı”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, düzensiz göçmenlere karşı Avrupa'nın sınırlarını daha iyi koruması gerektiğini belirtti.
18 Eylül 2023
@aa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ziyaret için gittiği Semur-en-Auxois köyünde basına yaptığı açıklamada, Akdeniz’de son günlerde göç akınına uğrayan İtalya’nın Lampedusa Adası’ndaki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gündem | 16 Ağustos 2023 İnsan Hakları Savunucuları, AB’nin Göçmen Karşıtı Politikasını Kınadı 16 Ağustos 2023

Göç meselesinin tüm Avrupalıları etkilediğini, bu gibi durumlarda insani bir yaklaşım sergilemek gerektiğini vurgulayan Macron, insanların hayatları pahasına Akdeniz’den geçerek Avrupa topraklarına geldiğini söyledi.

“İtalya’nın yanında olmalıyız”

İtalya’nın yanında olmanın tüm Avrupa Birliği’nin (AB) görevi olduğunu kaydeden Macron, “Avrupa, sınırlarını daha iyi korumalı.” diye konuştu. Macron, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in İtalya İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi ile Lampedusa Adası’ndaki durumu görüştüğünü belirterek, Fransız ve İtalyan hükümetlerinin bu konuda bir çalışma yürütmekte olduğunu ve kararlar alacağını ifade etti.

“AB ve Fransa İtalya’yı yalnız bıraktı”

Fransız aşırı sağcı siyasetçi Marine Le Pen’in kendisi gibi siyasetçi yeğeni Marion Marechal da düzensiz göçmen akınına uğrayan Lampedusa’yı ziyaret etti.

Ada’da göçmenlerin Kızılhaç çadırları altında tutulduğu yerde basına açıklamalarda bulunan Marechal, “Bugün buradayım çünkü, İtalyan halkına ve İtalyan hükümetine desteğimi açıkça göstermek için geldim. İtalya, Fransız hükümeti ve AB tarafından bu acil göç durumu karşısında yalnız bırakıldı.” ifadelerini kullandı.

Lampedusa Adası’nda acil durum ilan edildi

Orta Akdeniz’deki düzensiz göç rotası üzerinde yer alması sebebiyle yılbaşından bu yana ciddi göç baskısı altındaki Lampedusa Adası’na 13-14 Eylül tarihlerinde sadece 36 saatlik bir dönemde 7 binden fazla düzensiz göçmen gitti.

Adadaki belediye meclisi, 7 binden fazla göçmen gelmesi sebebiyle ‘acil durum’ ilan ettiğini bildirmişti. Yerel ve bölgesel yetkililer acil durumla başa çıkmak için İtalyan Hükümetinden yardım istemişti.

Fransa ve Avusturya sınır kontrollerini sıkılaştırdı

Lampedusa’da göçmen yoğunluğu yaşandığı sırada, İtalya’nın kuzeydeki sınır komşuları Fransa ve Avusturya’nın sınır kontrollerini sıklaştırdığı basına yansırken Almanya ise İtalya’nın AB’nin Dublin Sözleşmesi çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle mültecileri gönüllü olarak kabul etme anlaşmasını askıya aldığını duyurmuştu.  (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş