Gündem

Almanya, Gönüllü Mülteci Alma Anlaşmasını Askıya Aldı 

Almanya'nın, İtalya'nın Avrupa Birliği'nin Dublin Sözleşmesi çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle mültecileri gönüllü olarak kabul etme anlaşmasını askıya aldığı bildirildi.
15 Eylül 2023

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Maxmilian Kall, yaptığı açıklamada, konuya ilişkin Welt gazetesinde yer alan haberi doğrulayarak, Avrupa dayanışma mekanizması kapsamında Almanya’nın özellikle yük altındaki üye ülkelerden 3 bin 500 mülteciyi kabul ederek yardım taahhüdünde bulunduğunu hatırlattı.

Toplum | 6 Eylül 2023 Almanya’da Müslümanlardan Mülteci Çocuklara Destek 6 Eylül 2023

Almanya binlerce mülteciyi kabul etmişti

İtalya’nın bir süredir sığınma taleplerinin kişinin ilk sığınma talebinde bulunduğu ülkede ele alınmasını gerektiren Dublin Sözleşmesi kapsamında Almanya’dan geri gönderilen kişileri kabul etmeyi durdurduğuna dikkati çeken Kall, “Geçen yıldan bu yana gönüllü dayanışma mekanizması aracılığıyla Almanya’ya farklı ülkelerden toplam 1731, İtalya’dan ise 1043 kişi transfer edilmiştir” dedi.

“İtalya, transferleri kabul etmiyor”

Almanya’nın insanı sorumluluğunu yerine getirdiğini söyleyen Kall, “İtalya ve diğer bazı üye devletler bir süredir Dublin Sözleşmesi kapsamında transferleri kabul etmemektedir. Bu yıl ağustos ayı sonuna kadar İtalya’ya yapılan 12 bin 400’den fazla nakil talebinden şu ana kadar 10 nakil gerçekleşmiştir.” dedi.

Almanya’nın gönüllü dayanışma mekanizması çerçevesinde açık ara en büyük katkıyı yaptığını vurgulayan Kall, “Dublin Sözleşmesi uyarınca İtalya’ya geri dönmek zorunda kalacak olan herkes için, geri kabul edilmedikleri sürece sorumluluk taşımaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Almanya mülteci transferini askıya aldı

Kall, şu an sadece İtalya’daki mülakatların askıya alındığını belirterek, “Yani iltica prosedürlerini düzenlemek üzere İtalya’ya gidecek olan Göç ve Mülteciler Dairesi personelinin oraya gitmesi ve oradan buraya olan transfer işlemleri askıya alındı. Ancak her an yeniden başlatılabilir.” ifadelerini kullandı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş