Gündem

İngiltere’de 7,68 Milyon Kişi Hastanede Tedavi Olmak İçin Sıra Bekliyor

İngiltere'de hastanelerde tedavi olmak için bekleyenlerin sayısı, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak 7,68 milyon oldu.
15 Eylül 2023

İngiltere Ulusal Sağlık Sisteminin (NHS) yaptığı açıklamaya göre, Haziran sonunda 7,57 milyon kişi rutin hastane tedavisine başlamak için beklerken, temmuz sonunda bu sayı 7,68 milyona yükseldi.

Gündem | 29 Ağustos 2023 İngiltere’de Müslüman Nüfusu Her Geçen Gün Artıyor 29 Ağustos 2023

Bekleme listelerinde bir ayda 100 binden fazla artış görüldü. Böylelikle tedavi için bekleyenlerin sayısı, kayıtların tutulmaya başlandığı “Ağustos 2007’den bu yana görülen en yüksek rakam” olarak kayda geçti. Hükümetten dün yapılan açıklamada, bu kış için NHS’ye 200 milyon sterlin ek fon sağlanacağı duyurulmuştu.

Başbakan, sağlık çalışanlarını sorumlu tuttu

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ağustosta yaptığı açıklamada, hükümetin, bekleme listelerinin azaltılmasına yönelik hedefini yakalayamayacağını belirterek, kaydedilen ilerlemenin sağlık çalışanlarının grevleri nedeniyle sekteye uğradığını öne sürmüştü. Sunak, hastanelerde tedavi olmak için bekleyenlerin sayısının artmasından grevleri ve koronavirüs salgınını sorumlu tutmuştu. İngiltere’de hastanelerde tedavi olmak için bekleyenlerin sayısı geçen yıl 7 milyona ulaşmıştı.

2 milyon 550 Bin Kişi Çalışamıyor

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, çalışan nüfusun yüzde 6’sına tekabül eden 2 milyon 550 bin kişi, bu yılın Ocak-Mart dönemini kapsayan ilk çeyreğinde uzun süreli sağlık sorunları nedeniyle çalışamadı. Bir önceki çeyreğe göre yaklaşık 100 bin kişi artış yaşanan çalışamayan kişi sayısında etkili olan sağlık sorunları arasında koronavirüsle ilişkili viral enfeksiyon sonrası yorgunluk ile koronavirüsün tetiklediği diğer hastalıklar sayıldı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş