Gündem

Avusturya’da, Fransa’da Uygulanan Uzun Elbise Yasağı Protesto Edildi

Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Fransa Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup, Fransa'da okullarda uygulanan uzun elbise yasağını protesto etti.
18 Eylül 2023
Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Fransız Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup, Fransa'da okullarda uygulanan uzun elbise yasağını protesto etti. @aa

Fransa Büyükelçiliği önünde yasağa tepki göstermek için uzun elbiseler giyen göstericiler, “Abaya bizim hakkımız ve kimliğimiz”, “Kadınları örtüleriyle yargılamayın”, “Benim kıyafetim, benim seçimim” yazılı pankartlar açtı. Gösteride yapılan konuşmalarda, Fransa’da alınan söz konusu karara tepki gösterildi.

Gündem | 28 Ağustos 2023 Fransa, Okullarda Uzun Elbiseler Giyilmesini Yasaklandı 28 Ağustos 2023

Sosyal medyadaki paylaşımlarıyla geniş kitlelere ulaşan Baraa Bolat, gösteriyi düzenleme amacı hakkındakonuştu. Bolat, Fransa’da kısa süre önce abayanın okullarda giyilmesini yasaklayan düzenlemeyi proteste etmek amacıyla toplandıklarını belirtti.

“Abaya yasağı insanı aşağılayıcı bir uygulama”

Bolat, “Benim görüşüme, bence birçok kişi de benzer düşünceye sahip, bu insanı aşağılayıcı bir karar, böyle bir şey olmamalı. Çünkü nasıl giyineceklerine kadınlar karar vermeli. Ben ve buradaki birçok kişi gibi abaya mı giyecek, yoksa kısa etek mi giyecek buna kadınların kedilerinin karar vermesi gerekir.” görüşünü paylaştı.

“İnsanların nasıl giyineceğine devlet karar vermemeli”

Fransa’da uygulanmaya başlanan bu yasağa karşı seslerini yükseltmek ve üzerine çok az konuşulan bu yasağı gündeme getirmek istediklerini ifade eden Bolat, “Bu yasağın yayılması ya da olası bir şekilde Avusturya’da veya başka ülkelerde uygulanmasını istemiyoruz. Bu insan haklarına bir saldırıdır. İnsanların nasıl giyineceğine devlet karar vermemeli. Bu nedenle burada toplandık ve ‘Benim abayam benim tercihim’ diye sesimizi yükseltiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Müslüman karşıtlığı son bulsun”

Bolat, Müslüman karşıtlığının (İslamofobi) dünyanın birçok ülkesinde yaygınlaştığını, Fransa’nın son yıllarda İslam karşıtı uygulamalarıyla dikkati çektiğini söyledi. “Dini inancı ve örtüsünden ötürü kadınlar eğitimlerini sürdüremiyorlar çünkü abaya giyiyorlar ya da örtülüler. Bu normal bir şey değil, 21. yüzyılda yaşıyoruz, günümüzde böyle bir şey yaşanmamalı.” diye konuşan Bolat, Müslüman karşıtlığının son bulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Fransa’da tartışmalı uzun elbise yasağı kararı

Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal’ın, 27 Ağustos’ta abaya ve entari tarzı uzun elbiselerin laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle okullarda giyilmesine müsaade etmeyeceğini açıklaması tartışmalara neden olmuştu. Attal, 31 Ağustos’ta konuk olduğu France Inter radyosunda, yeni eğitim öğretim dönemi itibarıyla kızların giydiği abayaların yanı sıra erkeklerin giydiği entarilerin de yasaklanacağını açıklamıştı.

Danıştay, 7 Eylül’de açıkladığı kararında, abaya yasağının “özel hayata saygı, ibadet ve eğitim haklarını” ihlal etmediği yönünde karar vermişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş