Toplum

Fransa’da ‘Açık Cami Günü’ Etkinliğine Yoğun İlgi

Fransa Millî Görüş İslam Konfederasyonu (CIMG) Avrupa Miras Günleri çerçevesinde Fransa’da, gayrimüslimlere İslam’ı tanıtmak için 'Açık Cami Günü' etkinliği düzenlendi.
Mustafa Pala,Bilal Topaloğlu
18 Eylül 2023

Fransa Millî Görüş İslam Konfederasyonu (CIMG) Chambery Camii ve Belfort Kuba Camii, 16 ile 17 Eylül tarihlerinde düzenlenen  ‘Açık Cami Günü’ etkinliği kapsamında kapılarını gayri müslim ziyaretçilerine açtı.

İki gün süren etkinlik boyunca CIMG Chambery Cami’sine giden Chambéry Belediyesi temsilcileri ve Chambery şehrinde ikamet eden Fransız vatandaşlarının da katıldığı etkinlikte ziyaretçiler, camiyi inceleyerek İslam dini ve camilerdeki faaliyetler hakkında bilgilendirildi.

“Açık Cami Günü” etkinliği daha fazla diyaloğun kapılarını açıyor”

Fransa genelinde her yıl gerçekleştirilen Avrupa Miras Günleri kapsamında gerçekleştirilen Açık Cami Günü’nde, gayrimüslimlere İslam hakkında bilgiler verildiğini söyleyen Chambery  Cemiyet Başkanı Yavuz Yılmaz, “İslama ilgisi olan insanlara kapılarımızı açarak camimizi anlatıyoruz. Toplumla daha fazla etkileşimde bulunmayı ve farklı inançlar arasındaki anlayışı artırmayı hedefliyoruz. ‘Açık Cami Günü’, Cami topluluğu ile Chambéry’deki diğer toplum üyeleri arasında daha fazla diyaloğun kapılarını açıyor” dedi.

“İslam dini hakkında doğrudan bilgi alma imkanına sahip oldular”

CIMG Alpes Bölge KİB Başkanı Oğuz Öner, “Bu etninlik vesilesi ile camilerimize gelen gayrimüslimler İslam dini hakkında doğrudan bilgi alma imkanına sahip oldular. Bu organizasyonu ilerleyen zamanlarda bölgemizdeki diğer  şubelerde de gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi. Öner, ‘Açık Cami Günü’nde katılımcılara İslamiyetin yanı sıra teşkilatla ilgili sorulara cevap verme imkanı bulduklarını söyledi. Gün boyu süren etkinlik kapsamında yüzlerce kişiye ikram yapıldı. Etkinlik hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

“Önyargıların nasıl yıkılabileceğini anlattık”

Fransa’nın Belfort şehrinde bulunan Kuba Camisi de etkinlik kapsamında kapılarını açtı. Caminin 2019 yılından bugüne bu etkinliğe katıldığını söyleyen Şube Başkanı Zeyni Koçak, “Açık Cami Günü kapsamında dinimizi en iyi şekilde tanıtmanın yanı sıra önyargıların nasıl yıkılabileceğini anlattık. Ayrıca teşkilatımızın insanı ve eğitim faaliyetleri de anlatma fırsatı oldu. İçinde yaşadığımız ve çoğunlukla gayrimüslimden oluşan toplumun yararına yaptığımız etkinliğe ilgi oldukça yüksekti” dedi. Ayrıca etkinliğe katılanlara hat hediye edildi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş