Gündem

İtalya, Düzensiz Göçü Durdurmak İçin Yeni Önlemler Aldı

İtalya'da sağ koalisyon hükümeti, son günlerde gelen düzensiz göçmenlerin sayısındaki artış üzerine yasa dışı göçle mücadele bağlamında caydırıcı olması maksadıyla yeni önlem paketini kabul etti.
19 Eylül 2023
@shutterstock

İtalya’da yaklaşık bir yıl önce düzensiz göçü önleme vaadiyle iktidara gelen Giorgia Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükümeti, Afrika’dan Avrupa’ya geçiş güzergahında yer alan Lampedusa Adası’na geçen hafta yaklaşık 11 bin düzensiz göçmenin ulaşmasının ardından, düzensiz göçmenleri caydırmaya yönelik bir adım attı.

Gündem | 18 Eylül 2023 AB Ülkeleri Arasında Düzensiz Göçmen Krizi! 18 Eylül 2023

Mültecilerin kalış süreleri uzatılacak

Başbakan Meloni başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, iltica hakkı alamayan yabancıların, geri gönderme merkezlerindeki kalış sürelerinin, Avrupa Birliği (AB) mevzuatının izin verdiği ölçüde 18 aya kadar uzatılmasına yönelik karar aldı. Buna ek olarak, Savunma Bakanlığına sınır dışı edilecek göçmenlerin tutulacağı yeni geri gönderme merkezlerinin inşası görevi de verildi.

Geri gönderme merkezleri inşa edilecek

İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, Bakanlar Kurulunda konuşan Meloni, inşa edilecek yeni geri gönderme merkezlerinin nüfus yoğunluğunun çok düşük olduğu, çitlerle çevrilen ve izlenmesi kolay noktalarda bulunması gerektiğini, bununla göçmenlerin şehirlerde daha fazla huzursuzluk ve güvensizlik yaratmayacaklarını söyledi.

Avusturya sınır kontrollerini artırdı

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini, yoğun düzensiz göç akınına uğrayan İtalya’dan, sınırda kontrolleri sıklaştıran Avusturya’ya tepki gösterdi. Salvini, İtalya’nın kaçakçılarla mücadele verirken Avusturya’nın ise Alpler’e kaleler inşa ederek nakliyecileri ve turistleri cezalandırdığını savundu.

“Acil durum” ilan edildi

İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası, Orta Akdeniz’de düzensiz göç rotası üzerinde yer alması sebebiyle yılbaşından bu yana ciddi göç baskısı altında. Lampedusa Adası’na 13-14 Eylül’de sadece 36 saatlik süreçte 6 binden fazla düzensiz göçmen gelmiş, Ada Belediyesi “acil durum” ilan etmişti. Adaya geçen hafta gelenlerin sayısının 11 bin civarında olduğu belirtilmişti.

“AB’ye kimin geleceğine biz karar veriririz”

Başbakan Meloni’nin acil durumu yerinde görmesi için Lampedusa’ya davet ettiği AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Ada’ya 17 Eylül’de yaptığı ziyarette “AB’ye kimin geleceğine karar verecek olan biziz, insan kaçakçıları değil” diyerek İtalya’ya destek amaçlı 10 maddelik eylem planı açıklamıştı.

İtalya İçişleri Bakanlığının verilerine göre, ülkeye 1 Ocak-18 Eylül tarihlerinde denizi aşarak gelen düzensiz göçmenlerin sayısı 129 bin 869 oldu. Geçen yıl aynı dönemde bu sayı 68 bin 195 olarak kayıtlara geçmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş