Gündem

Fransa’da Noel Gecesi Camilere İslamofobik Saldırı 

Fransa'da camilere ırkçı saldırı düzenlendi. Noel gecesi bir caminin duvarına ırkçı yazılar yazılırken başka bir caminin kapısına ölü yabani domuz asıldı.
26 Aralık 2023

Fransa’nın Oise vilayetine bağlı Beauvais kentinde Noel gecesi Hamza Camisi’nin duvarına ırkçı yazılar yazıldığı bildirildi. Vigneux-sur-Seine kentindeki bir caminin kapısına ise ölü yabani domuz asıldı.

Gündem | 26 Kasım 2023 Fransa’da Camilere Tehdit: “İyi Bir Müslüman, Ölü Bir Müslümandır” 26 Kasım 2023

Ulusal basındaki haberlere göre, Noel gecesi Beauvais’deki Hamza Camisi’nin duvarına kırmızı boyayla “maymun” ifadesi yazıldı. Söz konusu ırkçı yazı kentteki bir dükkanın duvarına da yazılırken, belediye ve cami yönetimi konuya ilişkin şikayetçi olacaklarına açıkladı.

Cami duvarına ‘Maymun’ yazıldı

Olayın ardından camiyi ziyaret eden Beauvais Belediye Başkan Yardımcısı Morad Laghrari, olayı caminin cemaatinden öğrendiğini belirterek, “Olay yerinde kırmızı renkle ‘Maymun’ ifadesinin yazıldığını gördüm ve size şunu diyebilirim, herkes son derece şaşkınlık içindeydi.” dedi.

“Utanç verici bir eylem”

Laghrari, böyle bir olayın, barış ve kardeşliği temsil etmesi gereken Noel gecesinde yaşanmasının şok edici olduğunu vurgulayarak, “Bu eylemleri kınıyoruz.” ifadesini kullandı.

Beauvais Belediye Başkanı Franck Pia da insanlık için utanç verici bu eylemlerin Fransız Cumhuriyeti’nde yeri olmadığının altını çizdi. Pia, olayın faillerinin bulunması ve ceza almaları için polisle irtibatta olduğunu kaydetti.

Ölü yabani domuz asıldı

Öte yandan Essonne vilayetine bağlı Vigneux-sur-Seine kentindeki bir caminin kapısına 24 Aralık sabahı ölü yabani domuz asılmıştı. Camiyi yöneten Vigneux-sur-Seine’deki Müslümanları Kültür Derneği, bu Müslüman karşıtı eylemi kınadı ve şikayetçi oldu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş