Gündem

Fransa’da Sel Felaketi: Binlerce Konut Sular Altında Kaldı, 1 Kişi Öldü

Fransa'nın kuzeyinde ve doğusunda günlerdir etkili olan seller nedeniyle 1 kişi yaşamını yitirdi.
05 Ocak 2024
Fransa'nın kuzey vilayetlerinde günlerdir etkili olan sağnak yağış sele dönüştü. 1 kişi hayatını kaybederken binlerce konut sular altında kaldı. @aa

Fransa’nın kuzey vilayetlerinde günlerdir etkili olan sağanak yağış sele dönüştü. 1 kişi hayatını kaybederken binlerce konut sular altında kaldı.

Ulusal basındaki haberlere göre, ülkenin özellikle kuzeyi ve doğusunda günlerdir etkili olan kötü hava koşulları, hayatı olumsuz etkiliyor.

Gündem | 4 Ocak 2024 Fransa’da Sel Nedeniyle 10 Binden Fazla Ev Elektriksiz Kaldı 4 Ocak 2024

Aracın içinde cansız bedenine ulaşıldı

Jandarma ekipleri, dün, selden etkilenen Loire-Atlantique vilayetinde sular altında kalan bir araçta 73 yaşındaki bir adamın cansız bedenine ulaştı. Hakkında kayıp ihbarı olan adamın, sel nedeniyle trafiğe kapalı olan bir yolda aracını sürdüğü belirtildi.

Sel ve su baskınlarından ciddi şekilde etkilenen kuzeydeki Pas-de-Calais vilayetinde, şu ana kadar evlerinden tahliye edilenlerin sayısı 371 oldu.

Binden fazla konut selden etkilendi

Bölge genelinde 189 kasaba ve kentte toplamda 1299 konut selden ekilendi.  Aa nehrinin taştığı ve bazı kent merkezlerinin su altında kaldığı Pas-de-Calais’de vatandaşlar ulaşımda ciddi sorunlar yaşıyor.

Bölge esnafı, Kasım 2023’ten sonra bir kez daha sel ve su taşkınlarıyla karşı karşıya olmaktan muzdarip olduklarını dile getirdi. Esnaf, bu durumun dükkanlarında yol açacağı maddi hasarlardan da endişeli.

Kırmızı alarm seviyesi hala devam ediyor

Hükümet Sözcüsü Olivier Veren ve Ekolojik Dönüşüm Bakanı Christophe Bechu, Pas-de-Calais’nin Arques kasabasında vatandaşlar, seçilmişler ve bölgede görev alan itfaiye erleriyle bir araya geldi.

Fransız Meteoroloji İdaresi, su baskınlarının yaşandığı Pas-de-Calais’te en yüksek tehlike durumu olan “kırmızı alarm”ın yarına kadar devam edeceğini bildirdi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş