Gündem

Fransa’da Siyonizmi Destekleyen Yasa Tasarına Tepki: Binlerce İmza Toplandı

Fransa'da Cumhuriyetçi senatörlerin sunduğu siyonizm karşıtlığının suç sayılmasına yönelik yasa tasarısına karşı ​​​​​​​44 binden fazla imza toplandı.
08 Ocak 2024
Fransa’dan Skandal Karar: Müslüman Okulu Kapatılacak! @aa

Fransa’da “siyonizm karşıtlığını suç sayan” tasarıya karşı 44 binden fazla imza toplandı. Yasa tasarısı, İsrail’e hakaret edenlere ise 2 yıl hapis ve 75 bin euro para cezası verilmesini istemişti.

Gündem | 3 Ocak 2024 Fransa, Yahudi Yerleşimcilerin Ülkeye Girişini Yasaklayacak 3 Ocak 2024

Fransa’nın Uluslararası Taahhütlerine Saygı için Hukukçular Kolektifi (CJRF) tarafından siyonizm karşıtlığını suç sayan yasa tasarısına tepki göstermek için başlatılan imza kampanyasına 3 Kasım’dan bu yana 44 bin 405 kişi katıldı.

“Yasa tasarısı ciddi riskler riskler taşıyot”

Katılımcıların imzaladığı dilekçede, Senatoya getirilen yasa tasarısının “İsrail’in uluslararası hukuk açısından işlediği suçların dile getirilmesini” engelleyeceğine dikkati çekildi. Dilekçede, “Yasa tasarısının temel özgürlükler bakımından ciddi riskler taşıdığı açık.” ifadesi kullanıldı.

Senatoda siyonizm karşıtlığının suç sayılması girişimi

Cumhuriyetçi Partiden Senatör Stephane Le Rudulier, Filistin’e destek gösterilerinde İsrail bayraklarının yakıldığını belirterek “siyonizm karşıtlığının suç sayılması” için girişimde bulunmuştu.

Le Rudulier’in öncülüğünde 16 senatör, Senatoya sundukları yasa tasarısında İsrail devletinin varlığını sorgulayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin euro, İsrail’e hakaret edenlere ise 2 yıl hapis ve 75 bin euro para cezası verilmesini istemişti.

100 bin euro para cezası talep edildi

Tasarıda, İsrail devletine karşı nefret ve şiddeti kışkırtmaya ise 5 yıl hapis ve 100 bin euro para cezası talep edilmişti. Fransa Ulusal Meclisinin 2019’da Yahudi karşıtlığını siyonizm karşıtlığıyla eş sayan tasarıyı onaylaması, tartışma yaratmıştı.

Çok sayıda akademisyen ve bilim insani antisemitizmle mücadelenin önemine vurgu yaparken siyonizm karşıtlığının ise meşru olduğu görüşünü paylaşmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş