Toplum

Almanya’da Makinistler Yine Greve Gitti: Yüzbinlerce Yolcu Etkilendi

Alman Makinistler Sendikası (GDL), Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından ülke genelinde 3 ay içinde üçüncü kez greve gitti.
10 Ocak 2024
Almanya'da sendikaların üyelerinin iş bırakma eylemi nedeniyle Almanya'nın demir yollarında birçok sefer iptal edildi. @aa

Almanya’da sendikaların üyelerinin iş bırakma eylemi nedeniyle Almanya’nın demir yollarında birçok sefer iptal edildi.

Alman Demiryollarının yük trenlerindeki makinistlerin iş bırakma eylemi 9 Aralık’ta yerel saatle 18.00’de, yolcu trenlerinde bugün 02.00’de başladı. Makinistlerin iş bırakma eylemi, ülke genelinde demir yolu ulaşımında büyük aksaklıklara neden olurken, yüz binlerce kişi tren seferleri iptalleriyle karşı karşıya kalıyor.

Toplum | 20 Aralık 2023 Alman Makinistler Sendikası Onayladı: Trenler Süresiz Durabilir! 20 Aralık 2023

3 ayda üçüncü grev

Makinistlerin 3 aydan kısa süre içindeki 3. grevinin 12 Ocak saat 18.00’de sona ermesi beklenirken, Alman Demiryolları, şehir içi, şehirler arası ve uzun mesafeli yük ve yolcu treni seferlerini etkileyeceğinden dolayı yolcuları sefer iptalleri ve gecikmelere hazırlıklı olmaları konusunda uyardı. Şirket, müşterilerinden zorunlu olmayan tüm seyahatlerin iptal edilmesini ya da ertelenmesini istedi.

Grev, Alman Demiryollarını sadece acil durum tarifelerini çalıştırmaya zorlarken, şirket, bölgesel seferlerin de büyük ölçüde azaltıldığını açıkladı.

Çalışma saatlerinin azaltılmasını talep ediyorlar

Sendika, makinistlerin maaşlarına aylık 555 avro zam ve enflasyonla mücadele için bir defaya mahsus 3 bin avroya kadar ödeme istiyor. GDL, aynı zamanda ücretlerde herhangi bir kesinti olmaksızın çalışma saatlerinin haftada 38 saatten 35’e düşürülmesini talep ediyor.

Alman Demiryolları ise çalışma saatleri konusunda esneklik teklif ederek, iş gücü sıkıntısı nedeniyle sendikanın çalışma saatlerinin düşürülmesi talebini reddetti.

Sonuç çıkmazsa grev devam edecek

Alman Makinistler Sendikası (GDL) Başkanı Claus Weselsky, Alman Televizyon Kanalı ZDF’e yaptığı açıklamada, sendikanın haftalık çalışma saatlerini kademeli olarak azaltmaya hazır olduğunu söyledi. Weselsky, “Böylece işveren tarafı da personeli eğitme fırsatına sahip olacak. Cuma gününe kadar hiçbir şey elde edemezsek, bir süre ara vereceğiz ve ardından bir sonraki grev turuna başlayacağız.” dedi.

Bu arada, Alman Sanayi Federasyonu (BDI) da grevlere ilişkin yaptığı açıklamada, Alman yük taşımacılığının neredeyse beşte birinin demir yolları üzerinden yapıldığını belirterek, tedarik zinciri sorunları konusunda uyarıda bulundu.

Çiftçilerin protestosu devam ediyor

Öte yandan, Almanya’da ücretler ve çalışma koşulları konusunda işverenler ile sendikalar arasındaki anlaşmazlıklar devam ederken ülkede yeni yılın ikinci haftasında hayatı etkileyecek protestolar da sürüyor. Ülkede hükümetin tarımsal dizel sübvansiyonu ve araç vergisi muafiyetlerini kaldırma planına karşı çiftçilerce başlatılan protesto eylemleri de devam ediyor.

Hükümet baskı altında

Her şehirden çiftçiler traktörleriyle şehir merkezlerine gelerek 8 Ocak’ta itibaren nisan ayına kadar sürebilecek yeni bir protesto turu başlatırken, 15 Ocak’ta başkent Berlin’de kitlesel gösteri planlanıyor.

Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Partinin oluşturduğu hükümet, çiftçilerin traktörleriyle protestoları ve makinistlerin greve gideceklerini açıklamasıyla yoğun baskı altında kalıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş