Gündem

Fransa’da Halkın Yüzde 52’si Yeni Başbakanlarına Güvenmiyor

Fransa'da yapılan anket sonuçları, ülkenin yeni başbakanı olan Gabriel Attal'a vatandaşların yüzde 52'sinin güveninin olmadığını gösterdi.
10 Ocak 2024
Fransızların yüzde 52'si Başbakan Gabriel Attal'a güvenmiyor @shutterstock

Fransızların yüzde 52’si Elisabeth Borne’un istifasının ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından  başbakanlık koltuğuna getirilen 34 yaşındaki Gabriel Attal’a güvenmiyor.

Gündem | 9 Ocak 2024 Fransa’nın Yeni Başbakanı 34 Yaşındaki Gabriel Attal Oldu  9 Ocak 2024

CNEWS, Europe 1 ve JDD yayın kuruluşları için CSA anket şirketinin yaptığı kamuoyu yoklaması, yeni Başbakan Attal’a güvenin yaşlılar arasında daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Yeni başbakana yaşlılar daha çok güveniyor

Anket sonuçlarına göre, Attal’a kamuoyu güveni 65 yaş grubunda yüzde 60, 35-49 yaş aralığındaki kişilerde yüzde 45 iken 35 yaş altı grupta bu oran yüzde 41 olarak kayıtlara geçti. Buna göre, Fransızların yüzde 52’si Elisabeth Borne’un istifasının ardından Fransa’da başbakanlık koltuğuna getirilen Attal’a güvenmiyor.

Öte yandan, sağ partili katılımcıların yüzde 49’u, sol partili katılımcıların yüzde 56’ı Attal’a başbakanlık görevini yürütme konusunda güven duymuyor.

Bu göreve getirilen en genç isim oldu

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron, Elisabeth Borne’un bıraktığı başbakanlık koltuğuna Eğitim Bakanı olarak görev yapan Gabriel Attal’ı getirmişti.

Başbakanlık görevini dün Borne’dan devralan 34 yaşındaki Attal, Fransa tarihinde bu göreve getirilen en genç isim olmuştu.

Gabriel Attal kimdir?

Ülkenin en genç başbakanı olarak göreve başlayan 34 yaşındaki Attal, Fransa’nın kuzeyindeki Clamart kentinde 1989’da dünyaya geldi. Fransa’nın en prestijli okullarından Sciences Po Paris’ten mezun olan Attal, siyaset hayatına 2006’da Sosyalist Partisi (PS) üyesi olarak ilk adımlarını attı.

Attal, Macron cumhurbaşkanlığı görevine üstlenmeden önce, ona destek veren ilk isimler arasında yer aldı. Başbakan Attal, Macron’un cumhurbaşkanlığı döneminde milletvekilliği, hükümet sözcülüğü ve eğitim bakanlığı gibi birçok görevi üstlendi.

Abaya yasağıyla gündeme geldi

Cumhurbaşkanına yakın siyasetçiler arasında yer alan Attal’ın eğitim bakanıyken laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle devlet okullarında abaya giyilmesini yasaklaması tartışma yaratmıştı.

Ülkede 27 Ağustos 2023’te alınan “abaya yasağı” kararı, hak ve özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle Danıştay’a taşınmış, Danıştay yasağın “özel hayata saygı, ibadet ve eğitim haklarını ihlal etmediğine” hükmetmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş