Dünya

Müslüman Satıcıya İslamofobik Saldırıda Bulunan Obama’nın Eski Danışmanı Savcılıkla Anlaştı

ABD'de sokak satıcısını İslamofobik ve ırkçı ifadelerle taciz eden Obama'nın eski danışmanı Stuart Seldowitz, 26 haftalık "önyargı karşıtı program" alma karşılığında savcılıkla anlaştı.
19 Ocak 2024

New York’ta Mısırlı bir satıcıya defalarca İslamofobik ve yabancı düşmanı ifadelerle sözlü saldırıda bulunduğu için “nefret suçu” yöneltilen ABD’nin eski Başkanı Barack Obama’nın danışmanı Stuart Seldowitz, 26 haftalık “önyargı karşıtı program” alma karşılığında savcılıkla anlaştı.

New York Post’un haberine göre, Seldowitz, hakkındaki suçlamaların düşürülmesi karşılığında “Queens Değişim Danışmanlığı Önyargı Karşıtı Programı”na katılmayı kabul etti.

Tekrar mahkemeye çıkacak

Manhattan Bölge Savcılığı, 64 yaşındaki Seldowitz’in 26 haftalık programı tamamlaması ve 6 ay-1 yıl içinde mağduru koruma emrini ihlal etmemesi ve yeni bir gözaltı olmaması durumunda kendisine yöneltilen nefret suçu suçlamalarının düşeceğini doğruladı. Savcılık Seldowitz’in 17 Nisan’da tekrar mahkemeye çıkacağını kaydetti.

“Utanç verici bir hakarettir”

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nin (CAIR-NY) New York şubesi, yaptığı yazılı açıklamada, savcılığın Seldowitz ile vardığı anlaşmayı “tatlı anlaşma” şeklinde niteleyerek kınadı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CAIR-NY Başkanı Afef Nasher, “Seldowitz’in masum bir sokak satıcısını hedef alan iğrenç sözlü tacizi, herkesin görmesi için videoya kaydedildi. Manhattan Bölge Savcısının ofisinin vardığı bu tatlı anlaşma, adalet sistemimize yönelik utanç verici bir hakarettir.” ifadelerini kullandı.

ABD’de Müslüman karşıtlığı arttı

Filistin ve Müslüman karşıtı bağnazlık ve nefret suçlarının ülke genelinde arttığına vurgu yapan Nasher, “Bu gibi hafif cezalar mağdurların yüzüne atılan bir tokat gibi. Sorunun ciddiyetini ele almadaki başarısızlığı temsil ediyor, adaletsizlik ve daha fazla ötekileştirme döngüsünü sürdürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Seldowitz’in sözleri sosyal medyada tepki toplamıştı

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın döneminde danışmanlık yapan ve Dışişleri Bakanlığında İsrail ve Filistin dairesi dahil birçok görevde bulunan Stuart Seldowitz’in New York’ta Mısırlı satıcıya yönelik defalarca tekrarladığı sözlü saldırı, Batılı yöneticilerin Müslüman karşıtı ve yabancı düşmanı yaklaşımını gözler önüne sermişti.

Müslüman satıcıya “terörist” demişti

Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre Seldowitz, Mısırlı satıcıya “terörist” diye hakaret etmiş, satıcının “Çocukları siz öldürüyorsunuz, ben değil.” sözleri üzerine de “Biz 4 bin Filistinli çocuğu öldürsek ne olur biliyor musun? Bu yeterli olmazdı, bu yeterli olmazdı.” ifadelerini kullanmıştı. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş