Gündem

Fransa’da, Filistin Devletinin Tanınması İçin Meclise Önerge Sunulacak

Fransa'da, muhalefetteki Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisinin, "Fransa'nın Filistin devletini tanıması çağrısı" yapan önergeyi meclise sunacağı bildirildi.
14 Şubat 2024

Fransa’da, muhalefetteki Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi, Filistin devletinin tanınması çağrısı yapan önergeyi meclise sunacak.

LFI Meclis Grup Başkanvekili Mathilde Panot, partisinin haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Filistin’de korkunç eşiklerin aşıldığını ve buradaki durumundan endişe duyduklarını dile getirdi. Panot, partisinin, Fransa’nın Filistin devletini tanıması çağrısı yapan önergeyi meclise sunacağını belirtti.

“Filistinliler Refah’ta sıkıştı kaldı”

Söz konusu önerge kapsamında, Fransa’nın, Filistin devletini BM bünyesinde de tanımasını isteyeceklerini kaydeden Panot, bugün mecliste Gazze’den dönen Fransız doktor heyetiyle bir araya geldi. Panot, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, tüm Filistin halkından Gazze’nin güneyine sığınmasını istedikten sonra 1,4 milyon Filistinli Refah’ta sıkıştı kaldı.” dedi.

Öncesinde “kırmızı bir çizgi” oluşturan Refah kentine artık Netanyahu’nun saldırı düzenlediğini söyleyen Panot, tüm derneklerin, Refah’taki bu saldırıların “kan gölüne” dönüşeceğini belirttiğini aktardı.

“Gazze’deki katliamları durdurulsun”

“Bir halkın tamamını güneye sığınmaya zorladıktan sonra aynı yerde çadırlarda yaşayan insanları hedef alarak ne tür bir mesaj verildiğini bilmiyorum.” diyen Panot, böyle hareket ederek “İsrail’in soykırım niyetini ortaya koyduğu” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu durum karşısındaki endişelerini de dile getiren Panot, “Fransa’nın, Netanyahu’nun Gazze’deki katliamları durdurması için, bu ülkeye yönelik yaptırım meselesi konusunda daha yüksek sesle konuşması gerektiğini” kaydetti.

“Çocuklar ameliyathaneye ulaşamadan ölüyor”

Gazze’deki Avrupa Hastanesinde 2 hafta görev yapan Fransız doktor heyetindeki anestezi uzmanı Chems Eddine Bouchakour, Gazze’de İsrail’in saldırılarına maruz kalan çocukların ameliyathaneye ulaşamadan öldüklerini söyledi.

Gazze’de ateşkes talebiyle 3-6 Şubat tarihlerinde Mısır ve Refah Sınır Kapısı’nı ziyaret eden Fransız muhalefet milletvekilleri, Gazze’de 2 hafta görev alan Fransız doktor heyetini Ulusal Meclis’te ağırladı.

“Yoğun bakımdaki hastaların çoğu ölüyor”

Sahada görev alan Filistinli doktorların aylardır evlerine dönemediğine işaret eden Bouchakour, karın, göğüs ve kafasından yaralanan insan sayısının da “dikkat çekici” olduğunu kaydetti. Bouchakour, Avrupa Hastanesindeki yoğun bakımdaki yaralı hastaların çoğunun birkaç gün içinde öldüğünü belirtti.

Fransız anestezi uzmanı, bölgede tedavi göremeyen, kronik rahatsızlığı olan çok sayıda hastanın da hayatını kaybettiğini anlattı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş