Gündem

Fransa’da Yolsuzluk Soruşturması: Paris Belediyesi’ne Polis Baskını

Fransız polisi, Paris Belediye Başkanı'nın yolsuzluk ve yasa dışı çıkar sağlamakla suçlandığı soruşturma kapsamında belediye binasına baskın düzenledi.
07 Mart 2024
Paris Belediyesine yolsuzluk soruşturması kapsamında polis baskını yapıldı @shutterstock

Paris Belediyesine yolsuzluk soruşturması kapsamında polis baskını yapıldı. Belediye Başkanı Anne Hidalgo, belediye bütçesini kişisel harcamaları için kullandığını gerekçesiyle şikayet edilmişti.

Gündem | 30 Ocak 2024 Fransa’da Çiftçiler Traktörleriyle Paris’i Kuşattı 30 Ocak 2024

France Info’nun haberine göre, Ulusal Mali Savcılık Ofisi (PNF) tarafından Kasım 2023’te Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo hakkında yolsuzluk ve yasa dışı çıkar sağlamak suçlamasıyla açılan soruşturma çerçevesinde Hotel de Ville olarak bilinen Paris Belediye Sarayı arandı.

“Adalet hakikatı ortaya çıkaracak”

Belediye Başkanı Hidalgo, yaptığı yazılı açıklamada, hakkındaki suçlamalar karşısında “rahat ve kendinden emin” olduğunu belirtti. Hidalgo, adaletin “hakikati ortaya çıkaracağına” olan inancını ifade etti.

Bir yolsuzlukla mücadele derneği, Hidalgo’nun 16 Ekim-5 Kasım 2023’te Fransız Polinezyası ve Yeni Kaledonya’ya yaptığı ziyarette belediye bütçesini kişisel harcamaları için kullandığını ve yasa dışı çıkar sağladığını ileri sürerek Belediye Başkanı hakkında şikayette bulunmuştu.

2023 yılında soruşturma başlatılmıştı

Bunun üzerine PNF Kasım 2023’te Hidalgo hakkında soruşturma başlatmıştı. Pasifik Okyanusu’ndaki Fransız Polinezyası ve Hint-Pasifik’teki Yeni Kaledonya Fransa’nın deniz aşırı toprakları arasında yer alıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş