Gündem

Avrupa Parlamentosu’ndan İsrail’e Çağrı: Tüm Sınır Kapıları Açın 

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, Gazze'ye insani yardımların ulaşması için İsrail'e "tüm sınır kapılarını derhal açma ve konvoyların geçişini kolaylaştırma" çağrısında bulundu.
14 Mart 2024
Avrupa Parlamentosu’ndan İsrail’e Çağrı: Tüm Sınır Kapıları Açın @aa

İsrail’in 5 ayı aşkın süredir saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde temel gıdalara erişimde ciddi sıkıntı yaşayan Filistinliler, havadan indirilen ve zaman zaman hayatlarına mal olan yardımlarla hayata tutunmaya çalışıyor. Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, insani yardımların ulaşması için İsrail’e tüm sınır kapılarını açma çağrısı yaptı.

AP Genel Kurulunda 372 lehte, 44 aleyhte ve 120 çekimser oyla kabul edilen çağrıda, milletvekilleri Gazze’de açlık tehlikesi dahil olmak üzere insani durumun “felaket” boyutlara ulaşmasından “derin endişe” duyduğunu belirtti.

Kalıcı ateşkes vurgusu

İsrail’e Gazze’ye insani yardımların ulaşması için tüm sınır kapılarını açması ve konvoyların geçişini kolaylaştırması çağrısı yapan milletvekilleri, bölgede “güvenli ve engelsiz insani yardım erişimine duyulan acil ihtiyacın” altını çizdi.

Milletvekilleri, Gazze’de kitlesel açlık riskinin ortadan kaldırılması için “derhal ve kalıcı ateşkes sağlanması” ve esirlerin “derhal ve koşulsuz” serbest bırakılması çağrısını yineledi.

“Karadan ulaşım öncelikli olmalı” vurgusu

Gazze’ye insani yardımların ulaşması için deniz koridorunu “memnuniyetle” karşıladığını bildiren milletvekilleri, öte yandan karadan ulaşımın öncelikli olması gerektiğini vurguladı. Bölgede hastalıkların yayıldığını, çocukların yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle öldüğünün teyit edildiğini belirten milletvekilleri, İsrailli yetkilileri Refah, Kerem Ebu Salim (Şalom), Karni ve Erez sınır kapılarını açmaya çağırdı.

Milletvekilleri, ayrıca Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) bölgedeki “vazgeçilmez rolüne” dikkati çekti.

İnsani yardım konvoylarına saldırılar kınandı

Milletvekilleri, insani yardım konvoylarına, yardım arayan sivillere ve insani yardım çalışanları ile sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik saldırıları ile aşırılık yanlısı yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin artan şiddetini “şiddetle” kınadı.

Milletvekillerinin, “saldırıların başta çocuklar olmak üzere Gazze’deki siviller üzerindeki yıkıcı etkilerinden üzüntü duyduğu, tüm tarafları bu saldırıları derhal durdurmaya çağırdığı ve bağımsız uluslararası soruşturma talep ettiği” aktarıldı.

Gazze’de son durum

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 500’ü çocuk, 9 bini kadın olmak üzere 31 bin 341 Filistinli öldürüldü, 73 bin 134’e kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş