Gündem

Almanya Başbakanı Scholz: “Nükleer Silaha İhtiyacımız Yok”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin nükleer silaha ihtiyacı olmadığını söyledi.
19 Mart 2024

NATO’nun Avrupa güvenliğinin temel taşı olmaya devam ettiğini söyleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin nükleer silaha ihtiyacı olmadığını söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Berlin’de düzenlenen “Avrupa 2024” adlı konferansta yaptığı konuşmada, Almanya’nın nükleer başlıklara sahip olması ve ABD korumasına olan bağımlılığını azaltması yönündeki önerilere değindi.

“Nükleer Silaha İhtiyacımız Yok”

“Almanya’nın kendi nükleer silahlarına ihtiyacı yok.” ifadesini kullanan Şansölye Scholz, NATO’nun Avrupa güvenliğinin temel taşı olmaya devam ettiğini vurguladı.

Bir soru üzerine ABD ve Avrupalı ortakları arasındaki bazı siyasi farklılıklara rağmen, transatlantik bağların güçlü ve önemli olmaya devam ettiğini belirten Scholz, “Belki jeopolitik olarak farklı değerlendirmelerimiz var ama bir şey çok açık, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi değerleri paylaşıyoruz. Bu da bizi diğerlerinden farklı kılıyor. Elbette transatlantik ittifak içinde daha güçlüyüz. Dolayısıyla bu kadar değerli olan şeylere, yani NATO’ya ve transatlantik işbirliğine meydan okumak için hiçbir neden yok.” diye konuştu.

“Ukrayna’ya askeri yardımlar devam edecek”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e verilecek en önemli mesajın Ukrayna’ya kararlı bir askeri yardım yapılması olduğuna işaret eden Scholz, şu değerlendirmede bulundu: “Putin’in Ukrayna’ya desteğimizi gerektiği kadar uzun süre devam ettiremeyeceğimiz yönündeki spekülasyonun yanlış olduğunu bilmesi gerekiyor. Bu, ABD’de Ukrayna’yı kendisiyle birlikte hemen gömecek bir başkanın seçileceğine güvenmemesi gerektiği anlamına geliyor.”

Alman Şansölye ayrıca Almanya’nın Ukrayna’ya verdiği destek konusunda haftalardır devam eden tartışmaları sert bir dille eleştirerek, “Almanya’daki tartışmalar gülünç olmaktan öteye gitmiyor. Ülke olarak bizim için utanç verici.” ifadelerini kullandı.

“AB ile ortak nükleer cephanelik geliştirelim”

Taurus seyir füzelerinin teslimatıyla ilgili tartışmaların Almanya dışında anlaşılmadığını dile getiren Scholz, Almanya’da ihtiyatlılığı tereddüt olarak değerlendirmeyen bir tartışma görmek istediğini söyledi. Bazı Alman siyasetçiler geçen aylarda, Almanya’nın AB’deki ortaklarıyla kendi nükleer cephaneliğini geliştirmesini ve ABD’nin korumasına olan bağımlılığını azaltmasını önermişti.

Ukrayna’ya 500 milyon euroluk yeni yardım paketi 

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, ülkesinin Ukrayna’ya 500 milyon euroluk yeni yardım paketi sağlayacağını açıkladı. Pistorius, Ramstein Üssü’ndeki “Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı” kapsamında Almanya’nın Ukrayna için 500 milyon euro değerinde bir yardım paketi hazırladığını belirterek, pakette Alman ordusu stoklarından 10 bin top mermisinin bulunduğunu ve bunun teslimatına hemen başlanabileceğini aktardı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş