Toplum

Almanya’da İnşaatlara Kaçak İşçi Baskını

Almanya’da inşaat sektöründe kaçak işçilik giderek artarken, Gümrük İdaresi, bunu önlemek için baskınlar düzenlemeye devam ediyor.
22 Mart 2024
@Shutterstock

Almanya’da kaçak işçilik inşaat sektöründe son dönemde hızla artmaya devam ediyor. Bununla bağlantılı son olarak Saksonya eyaletinde büyük inşaatlere Gümrük İdaresi tarafından kontrol baskınları düzenlendi.

100’lerce çalışan Kontrol Edildi

Çarşamba günü düzenlenen baskınlarda gümrük memurları, 60 ihlal tespit etti. Gümrük İdaresi, söz konusu ihlallerin inceleneceğini bildirdi. İnşaat baskınlarında toplam 140 gümrük memuru Leipzig, Döbeln, Dresden ve Görlitz’de görevdeydi. Burada, yaklaşık 100 firmadan 400 çalışan kontrol edildi. Memurlar, özellikle oturma ve çalışma izinlerini kontrol etti.

“Kaçak işçiliğin ortaya çıkarılmasına odaklanıyoruz”

Dresden Gümrük İdaresi Sözcüsü Heike Wilsdorf, “Bu denetimlerde sosyal güvenlik kurallarına uyulmasına, asgari ücretin tam olarak ödenmesine ve kaçak işçiliğin ortaya çıkarılmasına odaklanıyoruz.” diye konuştu. Kaçak işçiliğin rekabeti bozduğunu ve bunun da yasal çalışan şirketlerin ve çalışanların aleyhine olduğunu belirten Wilsdorf, baskınların bu nedenle düzenlendiğinin altını çizdi.

berber Toplum | 14 Mart 2024 Almanya’da Berberlere Binlerce Baskın: Toplam 1,5 Milyon Euro Zarar! 14 Mart 2024

Mecklenburg-Vorpommern’da da kontroller yapıldı

Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde de Greifswald, Stralsund, Rostock, Schwerin ve Neubrandenburg da dahil olmak üzere birçok şehirde inşaat projesi, Federal Polis ve Yabancılar Dairesi’nin desteğiyle 113’ten fazla gümrük memuru tarafından incelendi. Bu eyalette de toplam 410 çalışanın kontrol edildiği aktarıldı.

oturma izni olmayan çalışanlar yakalandı

Vorpommern-Greifswald ilçesindeki kontroller esnasında, gümrük memurları başka bir eyaletin yabancılar dairesi tarafından aranan üç kaçak işçiyi suçüstü yakaladı. Ayrıca oturma izni olmayan beş çalışan da yine gümrük memurları tarafından ortaya çıkarıldı. Kimliklerini vermek zorunda olan söz konusu kişiler ayrıca 500’er Euro teminat bırakmak zorunda kaldı.

Almanya’da kaçak işçilik

Almanya’da kaçak işçilik problem birçok sektörde kendisini hissedilir şekilde belli etmeye devam ediyor. Almanya’da 2023 yılında ülke genelindeki kuaför ve güzellik salonlarında da kaçak işçilik ile bağlantılı olarak 10 bin 504 çalışan kontrol edilmişti. Bu kontrollerde bin 140’ı aşkın ceza davası başlatılmış, bu kapsamda söz konusu kişiler toplamda 89 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş