Gündem

Almanya’da Çifte Vatandaşlık Nihayet Kesinleşti

Almanya’da çifte vatandaşlık yasası Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından onaylanarak resmî gazetede yayımlandı. 27 Haziran 2024 tarihinden itibaren çifte vatandaş olunabilecek.
26 Mart 2024
@shutterstock

Almanya’da çifte vatandaşlığı mümkün kılan vatandaşlık yasası değişikliği kesinleşti. Yasa, Federal Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından imzalanarak resmî gazetede yayımlandı.

27 Haziran 2024 tarihide yürürlüğe girecek olan yasaya göre, Alman vatandaşlığı alacak olan göçmenlerin eski vatandaşlıklarını bırakması gerekmiyor.

Mavi Kartlılar, Alman Vatandaşlığından Çıkmadan Tekrar Türk Vatandaşı Olabilecek

Yasa en çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından merakla bekleniyordu. Yeni yasaya göre, daha önce izinle Türk vatandaşlığından çıkan ancak sadece Alman vatandaşı olan Türkler de yeniden Türk vatandaşı olabilecek. Bu durumda Alman vatandaşlığının kaybı söz konusu olmayacak.

Yahudi Düşmanları ve Kadın Erkek Eşitliğini Kabul etmeyenler vatandaş olamayacak

Yeni yasaya göre, Almanya’nın tarihi sorumluluğuna da atıfta bulunularak Yahudi düşmanı olan kişilerin vatandaşlığa alınması yasaklandı.

Ayrıca cinsiyet ayrımcılığı da yeni yasada yer aldı. Buna göre, birden fazla kişi ile evli olanlar ve kadın erkek-eşitliğini kabul etmeyen kişiler Alman vatandaşı olamayacak.

İkamet şartı 5 yıla indi

Alman vatandaşlığına geçmek için istenen yasal ikamet süresi, 8 yıldan 5 yıla indirilecek. Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişinin ülkedeki yaşam şartlarına uyum sağlama konusunda okul veya mesleki başarısının bulunması, gönüllü çalışmalar yapması veya dil öğrenmek için özel çaba sarf etmesi gibi durumlarda bu süre 3 yıla düşürülecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş