Gündem

Alman İstihbarat Başkanı Haldenwang: “Demokrasimiz Tehlikede”

Almanya'da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, ülkede demokrasinin tehlikede olduğunu belirtti.
02 Nisan 2024
Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang @verfassungsschutz.de

Görevlerinin ülkenin özgür demokratik temel düzenini korumak olduğunu söyleyen Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, aşırılık yanlıların sayısının arttığını bildirdi.

Thomas Haldenwang, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi için kaleme aldığı makalede, ifade özgürlüğünün anayasa düşmanları için bir tür “ruhsat” olmadığını kaydetti.

“Aşırılık yanlıların sayısı artıyor”

Haldenwang, “İfade özgürlüğünün de sınırları vardır. En uç sınırlar ceza hukuku tarafından belirlenir. Örneğin cezalandırılabilir propaganda suçları veya nefrete teşvik gibi. Bununla birlikte ceza hukuku sınırlarının altında bile, yasallığına bakılmaksızın, görüş ifadeleri anayasal koruma hukuku kapsamında endişe verici olabilir.” ifadelerini kullandı.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Alman demokrasisinin nadiren bugünkü kadar tehlike altında olduğuna işaret eden Haldenwang, aşırılık yanlılarının sayısının yıllardır artış gösterdiğinin altını çizdi.

“Kurumumuz itibarsızlaştırılmak isteniyor”

Haldenwang, “Demokrasimize yönelik tehlikeler sayısızdır. Bu tehlikeleri çok ciddiye alıyorum ve medyada bu tehlikeler hakkında uygun sıklıkta uyarılarda bulunuyorum.” dedi. Son zamanlarda kamuoyunda sık sık BfV’nin ve çalışmalarının sorgulandığı manşetler ve makaleler yer aldığına dikkati çeken Haldenwang, kurumun itibarsızlaştırılmak istenmesine karşı çıktı.

“Görevimiz demokrasiyi korumak”

BfV’nin siyasi olarak tarafsız kalmasını isteyenlere hak verdiğini kaydeden Haldenwang, “Biz siyaseten tarafsızız, ancak özgür demokrasimize karşı hareket eden ve kışkırtanlara karşı tarafsız değiliz. Bizim görevimiz özgür demokratik temel düzeni korumaktır.” ifadelerine yer verdi.(aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş