Dünya

İsrail, Gazze’de Uluslararası Yardım Kuruluşunu Hedef Aldı: 7 Kişi Öldü

ABD merkezli uluslararası yardım kuruluşu Dünya Merkezi Mutfağı (World Central Kitchen-WCK), Gazze'de İsrail'in saldırısında 7 çalışanının öldüğünü bildirdi.
02 Nisan 2024
İsrail, Gazze'de Yemek Dağıtan Uluslararası Yardım Kuruluşunu Hedef Aldı: 7 Kişi Öldü @aa

İsrail’in Gazze’deki Deyr el-Belah bölgesine düzenlediği saldırıda uluslararası yardım kuruluşu olan Dünya Merkezi Mutfağı’nın (World Central Kitchen-WCK) 7 çalışanı hayatını kaybetti.

Merkezi ABD’nin başkenti Washington’da bulunan yardım kuruluşunun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Dünya Merkezi Mutfağı, ekibimizin 7 üyesinin Gazze’de İsrail ordusu tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü üzüntüyle teyit ediyor.” ifadesine yer verildi.

“Bu, bir trajedi”

Yardım kuruluşundan yapılan açıklamada, Gazze’de yemek yardımı çalışmalarına katılan çalışanlarının İsrail ordusunun saldırısında öldürüldüğü haberini aldıkları duyurularak, “Bu, bir trajedi. İnsani yardım çalışanları ve siviller asla ve asla bir hedef olmamalı.” ifadelerine yer verildi.

Yaşamını yitiren 7 WCK üyesinin Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu oldukları aktarıldı

Yaşamını yitiren çalışanların Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu oldukları aktarılan açıklamada, ekibin saldırı sırasında çatışmasızlık bölgesinde kuruluş logosu taşıyan 2 zırhlı araç içerisinde bulunduğu kaydedildi.

Yemek dağıtım operasyonları durduruldu

Açıklamada, İsrail ordusu ile koordine içerisinde hareket edilmesine rağmen 100 ton gıda yardımı bıraktığı ambardan ayrıldıktan sonra hedef alındığı bilgisi paylaşıldı. WCK’nin bölgedeki operasyonlarını derhal durdurduğu ifade edilen açıklamada, gelecekteki çalışmalar için de yakın zamanda karar alınacağı belirtildi.

Uluslararası yardım kuruluşu World Central Kitchen, gönüllülerden oluşan ekibiyle, Gazze’nin Refah kentinde günde 5.000’den fazla kişiye bölgeye getirdiği mobil mutfaklarda hazırlanan iftar yemeklerini ulaştırıyor.

“Üzgün ve dehşet içerisindeyim”

Kuruluşun üst düzey yöneticisi Erin Gore, saldırı için “Bu sadece WCK’ye yönelik değil, gıdanın bir savaş silahı olarak kullanıldığı acil durumlarda gönüllü olan insani kuruluşlara karşı bir saldırı.” ifadesini kullandı.

Gore, İsrail ordusunca yapılan saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle üzgün ve dehşet içinde olduğunu vurgulayarak, WCK çalışanlarının “insanlığın her şeyin üzerinde olduğunu gösterme” kararlılığının her zaman hatırlanacağını kaydetti.

AB’den Kınama

Avrupa Birliği İsrail’in saldırısında Gazze’de insani yardım çalışmaları yapan ABD merkezli uluslararası yardım kuruluşu WCK çalışanlarının öldürülmesini kınadı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Saldırıyı kınıyor ve soruşturma çağrısında bulunuyorum.” ifadelerini kullanan Borrell, “Sivillerin ve insani yardım çalışanlarının korunmasına yönelik tüm taleplere rağmen yeni masum kayıplar görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Depremzedeler için Türkiye’ye gitmiştiler

Dünyaca ünlü İspanyol kökenli şef Jose Andres’in kurucusu olduğu, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu World Central Kitchen, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Türkiye’de kurduğu mutfaklarda depremzedelere sıcak yemek sunmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş