Gündem

Almanya Başbakanı Scholz: Suç İşleyen Afgan ve Suriyeliler Sınır Dışı Edilmeli

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkede ağır suç işleyen Afganistan ile Suriye vatandaşlarının sınır dışı edilmeleri gerektiğini söyledi.
06 Haziran 2024
Almanya Başbakanı Olaf Scholz @aa

Sınır dışı etme düzenlemelerinin sıkılaştırılacağını söyleyen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ağır suç işleyen Afganistan ile Suriye vatandaşlarını sınır dışı edebileceğini bildirdi.

Scholz, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, “Ağır suç işleyenler Suriye ve Afganistan’dan gelseler bile sınır dışı edilmeli. Ciddi suçluların ve terör tehditlerinin burada yeri yoktur.” dedi. Şansölye ayrıca ülkede terör suçlarının yüceltilmesine de müsamaha gösterilmeyeceğini vurguladı.

“Terörizmi yüceltenler sınır dışı edilmeli”

Scholz, sınır dışı etme düzenlemelerinin sıkılaştırılacağına işaret ederek “Terörizmi yücelten herkes tüm değerlerimize karşıdır ve sınır dışı edilmelidir.” ifadesini kullandı.

Başbakan Scholz, Ukrayna’nın Alman silahlarını Rus topraklarında kullanabilmesine yönelik verilen izni hatırlatarak “Ukrayna, uluslararası yasal yükümlülüklere uygun olarak her zaman bizim ve müttefiklerimizin sağladığı silahları kullanabilir.” dedi.

Sınır dışı işlemleri için görüşmeler sürüyor

Almanya’da geçen hafta Mannheim’da Afgan kökenli bir kişinin polisi öldürmesinin ardından ülkede Afganistanlıları ve Suriyelileri sınır dışı etme konusu tartışılmıştı. Almanya İçişleri Bakanlığının bu konuda çalışma yaptığı, Afganistan ve ona komşu ülkelerle görüşmeler yürüttüğü biliniyor. Ağustos 2021’de Kabil’de iktidarın değişmesinin ardından Almanya, Afganistanlıları sınır dışı etmemişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş