Gündem

“En Az 12 Bin Şiddet Yanlısı Aşırı Mevcut”

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer başkanlığında aşırı sağa karşı mücadelenin durumu ve güvenlik makamlarının yeniden yapılandırılmasını gözden geçirmek üzere gerçekleştirilen toplantıda, ülkede şiddet yanlısı en az 12 bin aşırı sağcının bulunduğu açıklandı.
10 Ocak 2020

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer,  aşırı sağa karşı mücadelenin durumu ve güvenlik makamlarının yeniden yapılandırılması konusunda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Seehofer, ülkede siyasi motivasyonla gerçekleştirilen adam yaralama vakalarının yarısının aşırı sağcılar tarafından yapıldığını vurgulayarak, “Değerlendirmelerimize göre Almanya’da en az 12 bin şiddet yanlısı aşırı sağcı mevcut.” dedi.

600 YENİ GÜVENLİK PERSONELİ İSTİHDAM EDİLECEK

BfV ve BKA’nın personel olarak daha da güçlendirileceğinin altını çizen Seehofer, ilk etapta aşırı sağa karşı mücadele için iki kuruma 600 yeni güvenlik personeli istihdam edileceğini belirtti. İçişleri Bakanı Seehofer, güvenlik makamlarının yeniden yapılandırılarak aşırı sağa karşı daha iyi mücadele sürdürüleceğine dikkati çekerek, bu amaçla sağcı aşırılık yanlısı faaliyetleri açıklığa kavuşturmak için özel bir birimin de planlandığını anlattı.

SEEHOFER’DEN AŞIRI SAĞ İTİRAFI

Seehofer ekim ayında Halle kentinde gerçekleşen Sinagog saldırısının ardından kente yaptığı ziyarette bir gencin kendisine “Siz bizi koruyamıyorsunuz.” dediğini ve o sözün kendisine dokunduğunu ifade ederek, toplumun güven içinde yaşamasının önemini vurguladı. Alman Bakan, bugüne kadar aşırı sağa karşı mücadelenin neden ciddiye alınmadığı sorusuna karşılık, “Evet, siyaset olarak bunun daha erken ciddiye alınıp  önlemler alınması gerekirdi. Böyle bir gerçek mevcut.” dedi.

BKA Başkanı Holger Münch ise Almanya’da propaganda ve şiddetin arttığına dikkati çekerek, “Yabancıların yanında siyasi rakipler ya da mülteciler için çalışanlar özellikle aşırı sağcıların ilgi alanında. Aşırı sağcıların internet üzerinden tehditler ve korku iklimi oluşturma çabaları da görülüyor.” ifadelerini kullandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş