Gündem

Yeni Koalisyonun İlk Vaadi Başörtüsü Yasağı

Avusturya’da merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) ile Yeşiller arasında koalisyon kuruldu. Koalisyonun ilk vaatleri arasında ise başörtüsü yasağı yer alıyor.
10 Ocak 2020

Avusturya’da seçimlerden yaklaşık 3 ay sonra merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) ile Yeşiller arasında “turkuvaz-yeşil” koalisyonu kurulurken, koalisyon programı kamuoyuna açıklandı. ÖVP lideri Sebastian Kurz ile Yeşiller lideri Werner Kogler’in yaptığı açıklamada atılacak adımlarla ilgili bilgi verildi.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI VAADİ

Sebastian Kurz, yaptığı açıklamada hedeflerinin Avusturya’nın dünyada daha güçlü bir konuma gelmesi olduğunu dile getirirken, iki partinin de seçimlerden önceki vaatlerini programa yansıttığını belirtti. Kurz, koalisyon programından bazı maddelere ise özellikle vurgu yaptı. Bu maddeler arasında başörtüsü yasağı ve mültecilere güvenlik hapsi gibi özellikle Müslümanları ilgilendiren konular yer alıyor. Kurz yaptığı açıklamada ayrıca yeni programa göre aşırı dinci hareketlere karşı yasaların sertleşeceğini ve düzensiz göçe karşı sınırların daha fazla koruma altına alınacağını dile getirdi.

VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR

Kurz’un vurgu yaptığı diğer maddeler ise bakım sigortası ve vergi indirimi ile alakalı oldu. Buna göre koalisyon ortakları yaşlılara bakımda yeni reforma gidecek. Bakım sigortası getirilecek ve aile içi bakım teşvik edilecek. Vergiyle alakalı ise koalisyonun hedefi vergi oranını yüzde 40’a kadar düşürmek. İklimi koruma amaçlı CO2 vergisi gelecek iki yıl içinde planlanmıyor. İki yıl sonra CO2 ücretlendirmesi planlanacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş