Gündem

Almanya’da Ayrımcılık Vakalarında Artış: Irkçılık ikiye katlandı

Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi, Almanya’da meydana gelen ırkçılık vakalarının iki yılda 2 kat arttığını duyurdu.
10 Ocak 2020
Almanya'da ayrımcılık vakaları artıyor. @shutterstock

Almanya’da ayrımcılık vakaları artıyor. Almanya Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi, Almanya’da göçmenlere ve yabancılara yönelik son üç senede yaşanan ayrımcılıklarla alakalı bir rapor yayınladı. Buna göre 2016’da 2 bin 181, 2018’de 4 bin 216, 2019’da ise 3 bin 533 ırkçı vakanın meydana geldiği duyuruldu.

Almanya’da ayrımcılık vakalarının büyük çoğunluğunun ise insanların kökeni ve ten renginden dolayı olduğu kaydedildi. Açıklanan rakamlara göre 2018’de yaşı nedeniyle ayrımcılığa uğrayanların sayısı 485’e ulaştı. Ayrıca 2019’un ilk 10 ayında 855 kişinin cinsiyet ayrımcılığına uğradığı belirtildi.

Almanya’da Ayrımcılık: Mücadelenin Güçlendirilmesi Gerek

Almanya’da ayrımcılık ve ırkçılığın iki kat artmasına karşın Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi’nde çalışanların sayısında çok fazla bir artış olmaması eleştirilere neden oldu. 10 yıl önce 24 kişinin çalıştığı Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi’nde şu anda 32 kişi çalışırken, bu durumu eleştiren muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkan Yardımcısı Katja Suding, “Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi’nin güçlendirilmesi gerek.” ifadelerini kullandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Avrupa’da Müslümanlar “Buyrun Ben Müslümanım” Dedi

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından her sene yapılan “Buyrun, Ben Müslümanım” aksiyonu Almanya ile Fransa’da başarı ile yürütüldü. Yüzlerce insanla yüz yüze yapılan görüşmelerle İslam ve Müslümanlara dair sorulara cevaplar verildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş