Gündem

Avusturya’daki Cami Saldırısında İki Federal Ordu Çalışanına Para Cezası

Avusturya'nın Graz şehrinde bulunan bir camiye 2016 yılında saldırı planından önceden haberdar olmalarına rağmen, saldırıyı engellemeyen iki federal ordu çalışanına para cezası verildi.
Esra Özel
17 Şubat 2021
Graz Ceza Mahkemesi cami saldırısı ile ilgili davada iki federal ordu çalışanına para cezası kesti.

6 Mayıs 2016 yılında Graz’da bulunan bir cami inşaatına domuz kafaları asılıp, minareye domuz kanı dökülmüştü. Konuyla ilgili olarak Graz Ceza Mahkemesi’nde görülen davada,  bu saldırıdan haberdar olmalarına rağmen, müdahale etmedikleri ve görevlerini kötüye kullandıkları için iki federal ordu çalışanı para cezasına çarptırıldı.

Sanıklardan Yetkimiz Yoktu Savunması

Avusturya basınında yer alan haberlere göre sanıklar, saldırı planını üstlerine bildirmemelerini “Buna yetkimiz yoktu” ifadesiyle savunurken, bu savunmaları savcılık tarafından kabul görmedi. Savcılığa göre, sanıkların polisi ve Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Dairesi’ni bilgilendirmesi gerekiyordu. Davada, iki sanık da suçlu bulunurken, binbaşı 16.200 Euro albay ise 25.200 Euro para cezasına çarptırıldı. Sanıkların karara derhal  itiraz ederken savcı sessizliğini korudu.  Mahkemenin kararı ise henüz nihai karar değil.

Konuyla ilgili yargı süreci kasım ayında başladı. Son duruşmada Steiermark Eyaleti Emniyet Müdürü ve Graz Savunma Merkezi Başkanı da şahit olarak dinlendi.

2016’da yapılan saldırıda üç erkek bir kadın olmak üzere dört saldırgan göz altına alınmış ve 29 Mart 2019’da cezalandırılmıştı. Hâkim, camiye domuz kafaları ile domuz kanıyla saldıran üç kişiye mahkûmiyet, kadına ise 450 Euro para cezası vermişti.

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş