Almanya
Gündem

Almanya’nın Yeni Sınır Düzenlemesine Avusturya’dan Tepki Geldi

Avusturya, Almanya’nın yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış türlerinin yayılmasını önlemek amacıyla Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’nın Tirol bölgesinden gelenlere sınırlarını kapatma kararına sert tepki gösterdi.
15 Şubat 2021
@Shutterstock

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Almanya’nın koronavirüsün mutasyona uğramış yeni varyantlarının yayılmasının önlenmesi amacıyla Çek Cumhuriyeti ile Avusturya’nın Tirol bölgesindeki sınırlarını kapatma kararına ilişkin yaptığı açıklamada, Almanya’nın bu bölgeden geleceklere yönelik seyahat yasağı uygulamasının “kesinlikle kabul edilmez” olduğunu söyledi.

“TİROL, AVRUPA’DA ÖNEMLİ BİR GEÇİŞ NOKTASI”

Bakan Nehammer, Almanya’nın sınır düzenlemesinin aceleyle alınmış bir karar olduğunu ve bu durumun kaosa yol açacağını ileri sürdü. Tirol’ün Avrupa’da önemli bir bağlantı noktası olduğunu kaydeden Nehammer, bu bölgenin güney ve kuzey ülkelerini birbirine bağlayan önemli bir geçiş noktasında yer aldığını, salgının yayılmasını önlemek için alınan kararın yerinde olmadığını savundu.

“SINIR KAPILARINI KAPATMAK ZARARA YOL AÇACAK”

Avusturya Dışişleri ve Avrupa Bakanı Alexander Schallenberg de sınır kapatma kararının fayda sağlamak bir yana, zarara yol açacağını, bu durumu Alman ve İtalyan mevkidaşlarıyla görüştüğünü söyledi. Schallenberg, ayrıca Almanya ve İtalya’nın Viyana’daki Büyükelçileriyle görüşülerek, ülkesinin kaygılarının aktarıldığını dile getirdi.

ALMANYA, ÇEKYA VE TİROL’DEN GELENLERE SINIRLARINI KAPATACAĞINI DUYURMUŞTU

Almanya İçişleri Bakanlığı 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Kovid-19’un mutasyona uğrayan türlerinin yoğun olarak görüldüğü Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’nın Tirol bölgesinden gelenlere 14 Şubat gününden itibaren sınırları kapatacağını duyurmuştu. Avusturya’da iktidar Tirol’da hızla yayılan mutasyona uğramış Kovid-19 türü nedeniyle bu bölgeye seyahat sınırlaması getirmiş, buradan ülkenin farklı bölgelerine gideceklerin negatif test sonucu ibraz etmeleri gerektiği açıklanmıştı. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş