Fransa
Gündem

Fransa’da Göçmen Karşıtı Aşırı Sağcı Grup “Generation Identitaire” Feshedilecek

Fransa'da, göçmenlere savaş açtıklarını duyurmalarının ardından haklarında soruşturma başlatılan aşırı sağcı grup Generation Identitaire'in feshedilmesine karar verildi.
15 Şubat 2021
@Shutterstock

Fransa’da göçmen karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı grup Generation Identitaire’in (Türkçe: Kimlikçi Nesil) feshedilmesine karar verildi. Fransız basınındaki haberlere göre İçişleri Bakanlığı, aşırı sağcı gruba, kısa süre içinde feshedileceğine dair tebligatta bulundu. Grubun tebligata 10 gün içinde cevap vermemesi halinde, 2 hafta içinde kapatılabileceği belirtildi.

GÖÇMENLERİN ÜLKEYE GİRİŞİNİ ENGELLEMEK İÇİN “SINIR DEVRİYESİ”

Göçmen, yabancı ve Müslümanlara yönelik ayrımcı tutum ve söylemleriyle bilinen aşırı sağcı grup Generation Identitaire üyesi yaklaşık 30 kişi, 19 Ocak’ta Fransız Pireneleri’nde göçmen karşıtı operasyon başlattıklarını ve göçmenlerin ülkeye girişini engellemek için “sınır devriyesi” atacaklarını açıklamıştı.

“HALKI KİN, NEFRET VE DÜŞMANLIĞA SEVK ETME” SUÇUNDAN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Grubun, göçmenlere karşı savaş açtığını ve sınırları kontrol altına almak için harekete geçeceğini duyurmasının ardından, Saint-Gaudens Cumhuriyet Savcılığı, Generation Identitaire hakkında “halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk etmek” suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı. Tepkilerinin ardından İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Generation Identitaire’in göçmenleri hedef alan açıklamalarını “skandal” olarak nitelemiş ve grubun feshedilmesini hükûmetin gündeme alacaklarını açıklamıştı. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş