Fransa
Toplum

Fransa’da Eyüp Sultan Camii’ne Saldırı Düzenlendi

Fransa'nın Strazburg kentinde yapımı devam eden ve tamamlandığında Avrupa'nın en büyük camisi olacak olan Eyüp Sultan Camii'nin duvarına İslam karşıtı yazı yazıldı.
23 Şubat 2021
@AA

Fransa’nın Strazburg kentinde yapımı devam eden, Fransa İslam Toplumu Millî Görüşe (CIMG) bağlı Eyüp Sultan Camii’nin duvarına İslam karşıtı yazı yazıldı. Caminin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, caminin duvarına ırkçı içerikli yazılar yazılması suretiyle cami inşaat alanının tahrip edildiği belirtildi. İnşaat duvarına “İslam’a hayır – ülkenize dönün” yazıldı.

Şans eseri herhangi bir metaryal hasarının bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Bu olay Fransa’nın bugün içinde bulunduğu zararlı iklimi yansıtıyor.” ifadesi kullanıldı.

 “Fransa Müslümanları adına üzerimize düşeni yapacağız.”

Camia’ya konuşan IGMG Doğu Fransa Bölge Başkanı Eyüp Şahin, “Fransa’da bazı siyasi ve düşünürlerin yaptıkları talihsiz ve sorumsuzca açıklamaları neticesinde dün gece camimize talihsiz  bir saldırı gerçekleştirildi.” dedi. Saldırıyı kınamakla beraber bu konuda tavrımızı belirleyecek olan Peygamberimiz (s.a.v.)’in sünnetidir, sözleridir diyen Şahin, “İnsanların en hayırlısı insanlara hayırlısı olandır.” Hadîs-i şerifi ile yola çıktıklarını vurguladı. Bunun haklarını aramayacakları anlamına gelmediğini belirten Şahin, “Fransa Müslümanları adına üzerimize düşeni yapacağız.” şeklinde konuştu.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK CAMİSİ OLACAK

Eyüp Sultan Camii, inşaatı tamamlandığında Avrupa’nın en büyük camisi olacak. Osmanlı mimarisine göre inşa edilen, 15 dönüm arazi üzerinde, 3 bin kişilik mescit, konferans salonları, okul, kütüphane, öğretmenler odası, restoran ve butiklerin yer alacağı külliyenin ayrıca 600 araç kapasiteli otoparkı ve bisiklet parkı da bulunacak.

44 metre yüksekliğinde çifte minaresiyle Strazburg’un dini, mimari ve kültürel çeşitliliğine renk katacak caminin ana kubbesi etrafında 27 küçük çapta kubbe de yer alıyor. (C)

Fransa’nın Strazburg kentinde yapımı devam eden Eyüp Sultan Camii’nin duvarına “İslam’a hayır ülkenize dönün” yazıldı.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş