FRANSA
Gündem

Fransa’da Mağrip Kökenli İş Adamına Irkçı Saldırıda Bulunan Kişiye Hapis Cezası

Fransa’da 35 yaşındaki Mağrip kökenli iş adamı Halit Cid’e ırkçı saldırıda bulunan sanık, 24 ay hapis cezasına çarptırıldı.
04 Şubat 2021
@Shutterstock

Fransa’nın, Besançon kentinde 1 Şubat’ta meydana gelen olayda, 35 yaşındaki Mağrip kökenli iş adamı Halit Cid’e ırkçı saldırıda bulunan bir kişi, 24 ay hapis cezasına çarptırıldı. Besançon Mahkemesi’nde görülen davada 24 yaşındaki sanık, ırkçı saldırıdan mahkum oldu. 6 ayı tecilli 24 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca hakim, zanlıya silah taşıma yasağı da getirirken, mağdura tazminat ödemesine de hükmetti.

“Pis Arap, seni öldüreceğim”

Besançon’da yaşanan olayda, Halit Cid, iş dönüşü arabasını park ettikten sonra tanımadığı kişinin ırkçı saldırısına uğramıştı. Ülkedeki aşırı sağcı gruplarla ilişkisi bulunan ve polis kayıtlarında sabıkasının olduğu belirtilen Philippe T, Cid’e “Pis Arap, seni öldüreceğim” şeklinde hakaret ederek saldırdı. O anları anlatan Cid, “Beni dakikalarca darbetti. Hayatımda böyle bir şey görmedim.” dedi. Mağdur adam, polislerin kısa sürede olaya müdahale ettiğini dile getirerek, “O ana kadar oğlumu bir daha göremeyeceğimi zannettim. O an öleceğimi düşündüm.” ifadesini kullandı.

“Beni provoke etti”

Öte yandan mahkemede, Halit Cid’in kendisini provoke ettiğini savunan ırkçı saldırganın savunması ise kamera kayıtları ile çökertildi. Hakim, mobese kameralarının olayı dakika dakika kaytettiğini söyledi. Saldırganın açıkca Halit Cid’e yönelik saldırısının görüldüğünü bildirdi.

Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı Fransa İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdullah Zekri Fransa’da 2020’de İslam karşıtı saldırıların bir önceki yıla göre yüzde 53 artış gösterdiğini açıklamıştı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Suudi Arabistan 2021 Haccına Hazırlanıyor

Salgına karşı attığı adımlarla pandeminin önüne büyük ölçüde geçmeyi başaran Suudi Arabistan'ın bu yıl hac için aşı şartı isteyebileceği ifade edildi.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş