Dünya

İsrail Tedavi İçin Hastaların Gazze’den Çıkışına İzin Vermiyor

İsrail, Gazzelilerin tedavi amacıyla kentin dışına çıkmalarına izin vermiyor. Filistin Sağlık Bakanı Keyle bu engelin hastalar için “öldürülme kararı” anlamına geldiğini söyledi.
23 Ocak 2020

İsrail yönetiminin, 2008 ile 2018 yılları arasında tedavi için abluka altındaki Gazze’den Batı Şeria veya İsrail’e geçmek isteyen Filistinlilere müsade etmiyor. Filistin Sağlık Bakanı Keyle ise konuyla alakalı açıklamalarda bulunurken, İsrail’in Gazzelilere tedavi amacıyla kentin dışına çıkış izni vermemesinin hastalar hakkında “öldürülme kararı” anlamına geldiğini söyledi. 

“Hasta Haklarına Karşı İşlenen Bir Suç”

Bakan Mey Keyle, yaptığı açıklamada ayrıca İsrail engelinin yalnızca hastaları değil, refakatçileri de kapsadığını, aralarında kanser hastalarının da bulunduğu çeşitli sağlık sorunları yaşayan bebeklerin anneleri olmaksızın Batı Şeria’ya gelmek zorunda bırakıldığını kaydetti. İsrail’in Gazzelilere tedavi amacıyla kentin dışına çıkış izni vermemesinin hasta haklarına karşı işlenen bir suç olduğunu belirten Keyle, uluslararası toplum ve insan hakları örgütlerine konuya karşı ciddi tavır alınması çağrısında bulundu.

İsrail 51 bin Filistinli Hastanın Çıkışına Engel Oldu

Gazze’deki Filistin İnsan Hakları Merkezi’nin yayımladığı raporda, İsrail’in Ocak 2008 ile Aralık 2018 arasında yaklaşık 51 bin Filistinli hastanın Gazze’den tedavi amacıyla çıkışına engel olduğu kaydediliyor. Rapora göre, İsrail yalnızca geçen yıl tedavi amacıyla Gazze dışına çıkmak isteyenlerin yüzde 35’ine çıkış engeli getirdi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı daha önce 2018’de tedavi amacıyla Gazze’den çıkışına izin verilmeyen 56 kritik hastanın vefat ettiği açıklaması yapmıştı. Savaş ve ablukanın 12 yıldır aralıksız sürdüğü Gazze’de sağlık sektöründe ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş