Gündem

İngiltere 47 Yıl Sonra Avrupa Birliği’nden Ayrıldı

İngiltere Avrupa Birliği üyeliğine 47 yıl sonra veda etti. Brexit yanlılarının sevinç gösterilerine sahne olan ayrılış ile ilgili konuşan Başbakan Boris Johnson yeni bir çağın şafağında olduklarını söyledi.
07 Şubat 2020

İngiltere, 1973’te katıldığı AB’den 31 Ocak’ta yerel saatle 23.00’te ayrılarak 47 yıldır devam eden birlikteliği sonlandırdı. “Brexit günü” kapsamında hem devlet kurumları hem de özel kuruluşlar çeşitli kutlamalar yaptı. Bu kapsamda, Başbakanlık binası “10 Numara”ya yansıtılan saatle geriye sayım yapıldı. Bazı hükûmet binaları, İngiliz bayrağı renklerinde ışıklandırdı. İngiliz Merkez Bankası, 50 penilik madeni parayı tedavüle soktu. “31 Ocak 2020” tarihini taşıyan paranın üzerinde “Bütün milletlerle barış, refah ve dostluk” ifadesi yer aldı.

Aşırı sağ siyasetçi ve AB karşıtı kampanyanın mimarlarından Nigel Farage’ın liderliğindeki Brexit Partisi, parlamento önünde kutlama partisi düzenledi. Brexit yanlıları, saatler 23.00’ü gösterdiğinde hep beraber sevinç gösterilerinde bulundu.

“YENİ BİR ÇAĞIN ŞAFAĞI”

Başbakan Johnson, İngiliz televizyonlarından ulusa sesleniş konuşmasında, genel olarak Brexit sürecinde kamuoyunda oluşan kutuplaşmayı sona erdirme ve “yaraları sarma” çağrısında bulundu. Hükûmet olarak görevlerinin ulusu bir araya getirme ve ülkeyi ileriye taşıma olduğunu vurgulayan Johnson, “Bu gece söylenecek en önemli şey, bunun bir son değil, başlangıç olduğudur. Bu, gerçek bir ulusal yenilenme ve değişim zamanı. Bu, yeni bir çağın şafağı.” değerlendirmesinde bulundu. Johnson, artık vatandaşların kaderini ülkenin doğdukları bölgelerinin belirlemeyeceğini belirterek, Brexit’le “bütünleşme ve ilerlemeye başlanılan bir anın yaşandığını” ifade etti.

GEÇİS SÜRECİ BAŞLADI

İngiltere’nin AB üyeliğinin bitmesiyle, geçiş süreci dönemi başladı. Bu süre zarfında İngiltere, başta ticaret olmak üzere güvenlik, sağlık, ulaşım gibi alanlarda anlaşmaya varmak için Birlikle müzakereler yürütecek. İngiltere’nin 30 Haziran’a kadar talep etmesi hâlinde geçiş dönemi, 2 yıl daha uzatılabilecek. Ancak Johnson liderliğindeki İngiliz hükûmeti, bu sürenin uzatılmayacağını ilan etmiş bulunuyor. İngiltere, bu süreçte gümrük birliği, ortak pazar ve serbest dolaşım gibi AB üyeliği unsurlarını sürdürecek ve AB kurallarına tabi kalacak. Ancak ülke, AB’nin karar alma mekanizmalarında söz hakkını kaybedecek.

AB GÜC KAYBETTİ

Avrupa Birliği’nin, İngiltere’nin ayrılışı ile birlikte ekonomik ve siyasi olarak önemli ölçüde güç kaybetmesi bekleniyor.

Brexit’le AB’nin üye sayısında, nüfusunda, millî gelirinde, yüz ölçümünde ciddi azalma yaşanırken söz konusu kayıplar gelecek dönemde AB’yi zayıflatarak, ayrılığın diğer ülkelerin gündemine gelme ihtimalini de artırıyor. Bu bağlamda yaşanan güç kaybıyla AB’nin küresel anlamda siyaseten ve ekonomik olarak önemli
rol üstlenememesi, birlik içinde Brexit benzeri ayrılık ihtimallerini güçlendiriyor. Ayrıca AB üyesi 28 üye ülkenin toplam millî geliri, birliğin ikinci büyük ekonomisinin ayrılışıyla azaldı.

AB’nin toplam millî geliri 15,9 trilyon avroyu bulurken, İngiltere’nin üyelikten çıkmasıyla 13,5 trilyon avro civarına geriledi. Brexit’le birlikte AB’nin kişi başı millî gelirinde de azalma oldu. AB’nin ortalama geliri 28 ülkeyken 31 bin avroyu buluyordu. Bu rakam Brexit’le birlikte 30 bin avroya düştü.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş