Gündem

Seçilmiş Müftüye 4 Ay Hapis Cezası

Yunanistan’da, “makamı gasbetmek”le suçlanan İskeçe seçilmiş müftüsü Ahmet Mete, 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.
07 Mart 2020

Selanik İstinaf Mahkemesi, bir cenaze töreni ile ilgili “resmî makamı gasbetmek ve dinî töreni engellemek” suçlamasıyla yargılanan müftü Mete’yi tecilli olmak üzere 4 ay hapis cezasına mahkûm etti. Mahkeme, Mete ile aynı suçtan yargılanan Gökçepınar İmamı Erkan Azizoğlu’nu ise suçsuz bularak beraatine karar verdi. Mete’ye, 3 yıl içerisinde suç işlemesi durumunda hapis cezası uygulanacak.

Müftü Mete, duruşma sonrasında sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, mahkemenin kararını bir üst mahkemeye taşıyacağını belirterek, Selanik’e gelerek kendisini destekleyenlere teşekkür etti. Daha önce yargılandıkları alt mahkemede 7’şer ay hapis cezalarına çarptırılan Mete ve Gökçepınar İmamı Azizoğlu, karara itiraz ederek Selanik İstinaf Mahkemesi nezdinde temyiz başvurusunda bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

Müftü Ahmet Mete 2016’da, Yunan ordusunda askerlik görevini yaparken kaza sonucu hayatını kaybeden bir soydaş askerin cenaze töreninde, atanmış müftünün de bulunduğu ortamda cenaze namazını kaldırmıştı. Savcılık, Mete’yi, devletin atadığı resmî müftünün bulunduğu bir törende cenaze namazını kıldırdığı için “resmî makamı gasbetmek” ve “dinî töreni engellemekle” suçlamıştı.

Yunanistan’da, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığın dinî liderleri, müftüler ve azınlığa ait vakıfların idare heyetleri devlet tarafından yapılan atama yoluyla belirleniyor. Türk azınlık ise bu uygulamalara karşı çıkarak kendilerinin seçtiği müftülerin görev yapmasını istiyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş