Gündem

Hollanda’da Camiler 1 Haziran’da Açılıyor

Hollanda'da camiler 1 Haziran'da açılıyor. Ancak camilerde açılış öncesi bir dizi önlemin devreye sokulması gerekecek.
11 Mayıs 2020

Hollanda’da camiler 1 Haziran itibariyle açılıyor. Milli Görüş Teşkilatlarına bağlı Hollanda İslam Federasyonu (NIF) ve Milli Görüş Federasyonu (MGNN) yaptıkları yazılı açıklamada, 1 Haziran’dan itibaren camileri belirli kurallar çerçevesinde açacaklarını duyurdu.

Konu ile ilgili Camia’ya konuşan NIF Başkanı Mustafa Aktalan, Hollanda‘da 1 Temmuz’dan itibaren ibadethanelerde 100 kişiye kadar toplanılmasına müsade edileceğini hatırlattı. Bu sürece de hazırlık olması amacıyla Camilerin 1 Haziran itibariyle açılacağını duyurdu.  Hollanda’da camilerin açılması için izinin daha önce çıktığına da vurgu yapan Aktalan, gerekli hazırlıkların tamamlanması için 1 Haziran tarihinin seçildiğini duyurdu.

Camilerde Uygulanacak 15 Maddelik Kural Listesi Açıklandı

Mustafa Aktalan camilere de  “Koronavirüs ve Normalleşme Süreci” başlıklı bir yazı ve camilerde uyulması gereken 15 maddelik bir kural listesi de gönderdiklerini açıkladı.

Buna göre en fazla 30 kişi ile sadece sabah, öğle ve ikindi namazları camilerde kılınabilecek. Camilerin açık olduğu durumlarda da  Kovid 19 ile mücadelede elzem olan kurallara hassasiyetle riayet edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

NIF tarafından camilere gönderilen listede: 1,5 metre mesafe kuralına cemaatle kılınacak namazlar da dahil camilerimizin tüm ortamlarında riayet edilmesi, abdesthane ve tuvaletlerin kapalı tutulması bu nedenle her bir kişinin evden abdestli olarak gelmesi, cami lokallerinin kapalı tutulması ve namaz bittikten sonra herkesin tekrar evlerine dönmesi, her bir kişinin evden seccadesini getirmesi, camilere girişte ellerin dezenfekte edilmesi ve camilerde tesbihlerin ve ayakkabı keratalarının toplanılması… gibi önlemler yer aldı.

Hollanda‘da 1 Eylül’e kadar 1,5 metre sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyma şartıyla normalleşmede ilk aşama bugün başlamıştı.(fk)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş