Gündem

Hollanda Amsterdam Ayasofya Camii’ne saldırı

Hollanda Amsterdam Ayasofya Westermoskee Camii dün akşam kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırıya uğradı. Saldırgan kaldırım taşıyla caminin camını kırdı.  
15 Aralık 2020
Amsterdam Ayasofya Cami,Fotoğraf: Ali Andal

Amsterdam Ayasofya Westermoskee Camii 14 Aralık Pazartesi akşamı  20.30-21.00 arası saldırganların hedefi oldu. Konuyla ilgili bilgi veren Kuzey Hollanda Millî Görüş Federasyonu Başkanı Mustafa Hamurcu  “Amsterdam’ın incisi olan Ayasofya Westermoskee Camimize kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından camlarına kaldırım taşı atılarak saldırı olmuştur. Son dönemlerde artan saldırılar sebebiyle Müslümanlar olarak güvenlikten endişe etmekteyiz. Yetkililerin ibadethanelerimizle ilgili ekstra güvenlik tedbirleri almalarını bekliyoruz.” dedi.

Ayasofya Westermoskee Camii Başkanı Gazi Çırık saldırganın caminin 3 camını da kırmaya çalıştığını söyledi. Çakır “Video görüntülerine göre saldırgan önce caminin etrafında keşif yapıyor daha sonra da kalın camları kırmak için baya uğraşıyor. Kayıtlara göre saat 20.30-21.00 arası yapıldı saldırı. Tek tesellimiz camimizin o sırada boş olması cemaatimizin zarar görmemesi. Sabah namazı için camiye geldiğimizde saldırıyı farkettik. Polise haber verdik, geldiler rapor tuttular. Kendilerine video görüntüleri de teslim edeceğiz.” dedi.

Saldırıyı öğrenen TC. Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli  ve Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan da bugün camiye gelerek geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Gerekli soruşturmanın yapılması  için cami saldırısının ardından emniyet güçlerine haber verildi.  Hollanda’da son dönemlerde artan saldırılar da endişe verici. Son 3 günde Utrecht şehrinde kilise ve sinagoga da saldırılmıştı. Hollanda Diyanet Vakfı Ulu Camii 13 Aralık’ta İslamofobik saldırının hedefi olmuştu.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş