Gündem

Dresden Eyalet Mahkemesi’nin Önündeki Parka “Marwa El-Sherbini Park” İsmi Verilecek

Dresden Eyalet Mahkemesi'nde uğradığı ırkçı saldırı sonrası hayatını kaybeden Marwa el-Sherbini'nin ismi, mahkeme önünde bulunan parka verilecek. Değişiklik 2021 yılında yapılacak.
15 Aralık 2020
Marwa El-Sherbini @Facebook

Almanya’nın Dresden şehrinde 2009 yılında Dresden Eyalet Mahkemesi’nde islam karşıtı bir kişinin saldırısı sonrası hayatını kaybeden Marwa el-Sherbini‘nin ismi, mahkemenin önündeki parka verilecek.

PARKIN YENİ İSMİ “MARWA EL-SHERBİNİ PARK”

Sol Parti, Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti’nin 2019 yılında ortaklaşa yaptığı müracaat neticesinde bu yılın Temmuz ayında isim değişikliği talebi kabul edilmişti. Buna göre parkın yeni ismi “Marwa El-Sherbini Park” olacaktı. Buna rağmen ismin değiştirilmemesi, IslamiQ tarafından Sosyal Demokrat Parti’nin belediye meclis üyesi Julia Natascha Hartl’a soruldu.

DEĞİŞİKLİK 2021’DE YAPILACAK

Hartl, yaptığı açıklamada, hâlihazırda isim değişikliği ile alakalı net bir tarihin olmadığını belirtti. Pandemiden dolayı belediyelerde işlerin aksadığını ifade eden Hartl, “İsim değişikliğinin 2021 yılının birinci veya ikinci çeyreğinde yapılacağını düşünüyorum.” dedi.

EŞİNİN VE ÇOCUĞUNUN GÖZLERİ ÖNÜNDE MAHKEME SALONUNDA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Marwa el-Sherbini, 2009 yılında çocuk parkında ırkçı hakarete maruz kaldığı olayın mahkemeye aksettirilmesi sonrası şahit olarak davet edildiği Dresden Eyalet Mahkemesi’nde eşinin ve üç yaşındaki oğlunun gözlerinin önünde 18 kere bıçaklanarak öldürülmüştü. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş