Gündem

DSÖ’den Uyarı: Ekim ve Kasım Ayları Avrupa’da Daha Zor Geçecek

Dünya Sağlık Örgütü, salgında artışın sürdüğünü belirterek, özellikle Ekim ve Kasım aylarının Avrupa'da zor geçeceği uyarısında bulundu.
14 Eylül 2020

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünya genelinde Covid-19 vakalarında günlük artışın 307 bin 930 ile rekor sayıya ulaştığını açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Direktörü Hans Kluge, “Ekim ve Kasım ayları çok daha zor geçecek. Ölüm sayısının bu aylarda artacağını göreceğiz. Ülkelerin kötü haber duymak istemediği bir dönemdeyiz ve bunu anlıyorum. Ben de salgının biteceğine dair pozitif bir mesaj vermek istiyorum” ifadesini kullandı.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da açıklamalarda bulunan Kluge, “Sürekli ‘aşı gelince pandemi bitecek’ diyenleri duyuyorum. Bu bitmeyecek. Aşının toplumun bütün kesimlerine etki edip etmeyeceğini bile bilmiyoruz. Aşının bazılarına etki edip bazılarına etmeyeceğine dair bazı sinyaller alıyoruz. Farklı aşılar kullanmamız gerekirse o zaman lojistik olarak bir kabus yaşarız. Pandeminin biteceği zaman, herkesin salgınla yaşamayı öğrendiği zaman olacaktır. Bu tamamen bize bağlı ve bu çok pozitif bir mesaj” dedi.

Bir Günde 51’den Fazka Yeni Vaka

Corona virüsü özellikle İspanya ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkede artış gösterdi. DSÖ’nün cuma günü paylaştığı verilere göre Avrupa’da sadece tek günde 51 binden fazla yeni vaka tespit edildi. Cuma günkü verilere göre 55 ülkeden elde edilen veriler Nisan ayından beri en yüksek seviyeye çıktı.

DSÖ’nün verilerine göre Avrupa bölgesi genelindeki günlük ölüm sayısı haziran ayının başından beri yaklaşık aynı seviyede kaldı. DSÖ’nün verilerine göre Covid-19’a bağlı günlük ölüm sayısı 400-500 seviyesinde seyrediyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş