KORONAVİRÜS AŞISI
Gündem

Dünya Bankası’ndan Koronavirüs Aşısı İçin 12 Milyar Dolarlık Yardım

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, gelişmekte olan ülkelerde Kovid-19 aşılarını finanse etmek amacıyla 12 milyar dolarlık kaynağı onayladı.
14 Ekim 2020
@aa

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, gelişmekte olan ülkelerde Kovid-19 aşılarının, testlerinin ve tedavilerinin satın alınması ile dağıtımını finanse etmek amacıyla 12 milyar dolarlık kaynağı onayladı. Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada, söz konusu finansmanla bir milyara kadar insanın aşılanmasının desteklenmesinin amaçlandığı bildirildi.

“Finansman ve Teknik Destek Sağlanacak”

Açıklamada, gelişmekte olan ülkelerdeki vatandaşların güvenli ve etkili yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarına erişmelerinin gerektiği belirtilerek, finansman paketiyle gelişmekte olan ülkelere uluslararası ortaklarla koordinasyon içinde aşıların geniş ölçekte uygulanmasına hazırlanabilmeleri için finansman ve teknik destek sağlanacağı kaydedildi.

“pandeminin seyrini değiştirmenin anahtarı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dünya Bankası Başkanı David Malpass, “Güvenli ve etkili aşılar ile güçlendirilmiş dağıtım sistemlerine erişim, pandeminin seyrini değiştirmenin anahtarıdır, yıkıcı ekonomik ve mali etkileri yaşayan ülkelerin dirençli bir toparlanmaya doğru ilerlemelerine yardımcı olur.” değerlendirmesinde bulundu.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş