Gündem

Fransa, Onlarca Cami ve İslami Okul İle Derneği Kapatmayı Planlıyor

Fransa’da Hz. Muhammed karikatürleri üzerine ders yapan öğretmenin öldürülmesinden sonra İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, yapılan polis operasyonlarının detaylarını ve 51 derneğin denetimi hakkında açıklama yaptı. Bakan Dermanin ayrıca Bakanlar Kurulu'nda CCIF ve Barakacity gibi çeşitli kurumların feshedilmesini teklif etmeyi planladığını söyledi.
19 Ekim 2020

Fransa, Conflans-Sainte-Honorine’de Cuma günü Hz. Muhammed karikatürlerini gösterdiği için öldürülen tarih-coğrafya öğretmeni Samuel Paty’nin katledilmesinin ardından Müslümanlar, camiler ve okulların dahil olduğu çeşitli kuruluşlara karşı harekete geçiyor. Açıklanan tedbirler sonrasında ülkede güvenlik önlemleri de artırıldı. Bu arada Fransız hükümeti, “radikalleşmiş çevrelere, yapılara veya derneklere” yakın insanlara karşı tedbirler almayı da planlıyor.

Polis operasyonları ve 51 derneğe denetim sürüyor

İçişleri Bakanı Darmanin Europe 1’e verdiği röportajda “Öğretmenin öldürülmesinden bu yana, sosyal medyada öğretmenin bunu hak ettiğini ifade edenlere karşı nefret söyleminden dolayı 80 soruşturma açıldı. Pazar gününden beri birçok kişi sorguya çekildi. Bu sabah polis operasyonları yapıldı ve yapılmaya devam edilecek. Operasyonlar zaten istihbarat servislerinin gözetimi altında bulunan ve sosyal medyadaki mesajlarıyla “zayıf sinyaller” veren kişilere karşı yapıldı. Yaklaşık elli dernek hafta boyunca devlet kuvvetleri tarafından ziyaret edilecek. Bunlardan birkaçı, Cumhurbaşkanı’nın talep etmesinden bu yana ve benim önerim üzerine, Bakanlar Kurulu’nda feshedilecek” ifadelerini kullandı. İlgili 51 yapının farklı nitelikte kurumlar olduğu belirtildi: okullar, ibadethaneler, kolektifler ve dernekleri kapsıyor.

CCIF ve Barakacity

Fransa’daki İslamofobiye Karşı Kolektif (CCIF) de hükümetin radarında. Gérald Darmanin, kolektifin feshedilmesi için teklif sunacak. “Bunu istiyorum çünkü bu öğretmene karşı “fetva” veren baba açıkça bu derneğe atıfta bulundu. Bu dernek hem devletin maddi desteğinden ve vergi indirimlerinden faydalanıyor hem de devlet İslamofobisi iddiasında bulunup bunu kınıyor. Bazı belirli unsurlar bu derneğin Cumhuriyet’e düşman olduğunu gösteriyor. Bakanlar Kurulu’na Barakacity kuruluşunun da feshini teklif edeceğim.” Barakacity kurucusu Idriss Sihamedi, RMC’de köşe yazarı olan Zohra Bitan’ın şikâyette bulunmasının ardından Çarşamba günü sosyal medya tacizi sebebiyle tutuklanmıştı.

Takip edilen yabancıların sınır dışı edilmesi

İçişleri Bakanı Pazar günü, terörist radikalleşmeyi önleme dosyasında bulunan 231 yabancıyı önümüzdeki birkaç saat içinde sınır dışı etme kararı aldı. Bunların 180’i şu an cezaevinde bulunuyor.

“Radikal İslamizm’le etiketlenmiş 22 bin kişi var. Bunları servislerimiz takip ediyor. Hepsi Fransa’da değil, bu 22 bin dosyadan sadece 8 bini aktif. Birçok kişi şimdiden sınır dışı edildi. Bu 8 aktif kişiden 600’ü yasadışı yabancı. Birçoğu zaten hapiste ve cezalarının sonunda sınır dışı edilecek. Bazılarını ise sınır dışı edemeyeceğiz: aralarında Libyalılar var, Suriyeliler var. Topraklarımızda bulunan insanları savaşta olan bir ülkeye gönderemeyiz” diyen Gérald Darmanin, bu insanların gözetim altında olduğunu ekliyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş