Gençlik

“Dil, Dinî Kültürden Ve Anlayıştan Uzak Değildir.”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Güney Hollanda Bölgesi Gençlik Teşkilâtı (NIF Jongeren) “Dil ve Zihniyet” konulu Eğitim Semineri ile gençlerin ufkunu genişletti.
Abdussamed Köksal
10 Kasım 2020

Güney Hollanda Bölgesi Gençlik Teşkilâtı (NIF Jongeren) “Dil ve Zihniyet” konulu eğitim semineri ile gençlerin dilin gelişmesinde ve kulanımında zihniyet bağını ele aldı. Seminer ile Avrupa’da yaşayan Anadolu kökenli insanların Türkçelerinin nesilden nesile gittikçe zayıfladığı gerçeğinden hareketle Türkiye kökenli gençlerin Türkçenin ehemmiyetinin yeniden farkına varmalarına destek olmak ve Türkçenin kullanımı konusunda gençlerin bilinçlendirilmesi hedeflendi.  Muhtelif ülkelerden katılım sağlanan program internet üzerinden icra edilirken, programı yaklaşık 750 kişi izledi.

“Dil ve Zihniyet” konulu semineri IGMG İrşad Birimi Araştırma Görevlisi olan Muhammed Mustafa Yüksel tarafından gençlerin alakasına arz edildi. Yüksel seminerde özet olarak; dilin, dinî kültürden ve anlayıştan uzak olmadığı, bilâkis doğrudan ve dolaylı olarak etkisinin olduğunu, derin bir düşünmenin sadece insanın ‘Ana dili’ dahilinde bir kıymete hâiz olduğunu, Türkçenin, Anadolu insanlarının kullanımıyla takriben 1000 yıllık süreç içerisinde İslamileştiğini konularına değindi.

Yüksel gençlere Türkçeleri ne kadar zayıf olursa o kadar kolay yeni oluşmuş İslami akımlara maruz kalabileceklerini misallr vererek anlattı. Yüksel gençlerin temeli sağlam bir zihniyete sahip olabilmeleri için, mutlaka Türkçeyi iyi bir düzeyde bilmelerini ifade ederek seminerine son verdi.

NIF Gençlik Teşkilatı (GT) Eğitim Başkanı Abdussamed Köksal seminerle ilgili olarak seminerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve bilhassa  NIF GT Bölge idaresinde bulunan  Necmettin Aydın ve Arif Emre Lâle’ye  tşekkürlerini sundu. Abdussamed Köksal, böyle güncel konuları irdeleyen bir eğitim semineri düzenleyerek, eşi benzeri görülmemiş bir istikâmette ilerlediklerini ve bu şekilde gençlerin ufuklarını açmalarına yardımcı olacaklarını ifade ederek; diğer bölgeleri de böyle konular işlemeleri hususunda teşvik ettiklerine inandıklarını söyledi.

Programı kaçıranlar ve  yeniden  izlemek isteyenler https://youtu.be/Yx5Iid3ez0c adresinden programı izleyebilirler.

 

Muhammed Mustafa Yüksel’in katıldığı programın moderatörlüğünü Necmettin Aydın yaptı.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş