ALMANYA
Gündem

Avrupa’da Kovid-19 Aşısını Bulan Şahin ve Türeci’nin Başarısı Örnek Gösterildi

Avrupa Parlamentosu ve Alman Meclisi tarafından düzenlenen "Avrupa’da göç ve iltica" konulu konferansta koronavirüs aşısını geliştiren Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin başarısı örnek gösterildi.
20 Kasım 2020
Prof. Dr. Uğur Şahin @Facebook

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konferansın açılışındaki konuşmasına Türk bilim insanlarının başarısından bahsederek başladı. Şahin’in çok küçük yaşlarda Almanya’ya giden göçmenlerden olduğunu hatırlatan von der Leyen, Uğur Şahin’in Kovid-19’a karşı aşıyı ‘rekor sürede geliştiren’ BioNTech şirketinin kurucusu olduğunu söyledi. Göçmenlerin başarı hikayelerinin ve başarılı entegrasyon örneklerinin anlatılmasının önemine dikkati çeken von der Leyen, “Aslında bu örneklerden o kadar çok var ki. Üstelik birçoğu da bilinmiyor” dedi. Von der Leyen, entegrasyonun göç konusunda çok önemli bir başlık olduğunu vurgulayarak “Başarılı entegrasyonun karşılığı fazla fazla alınıyor. Hem duygusal olarak hem de topluma yapılan katkı olarak” diye konuştu.

Aşı, Yüzde 95’ten fazla Etkili

Kovid-19 salgınının Çin’in Hubey eyaletinde patlak vermesi üzerine harekete geçen Şahin ve Türeci, BioNTech şirketindeki kanser araştırmalarına ara vermişti. Ocak 2020’de şirketin araştırma ekibini toplayarak aşı üretimine odaklanan Prof. Dr. Şahin, Kovid-19’a karşı “ışık hızıyla” bir ilaç geliştirmek üzere “Lightspeed (Işık Hızı)” projesini geliştirmişti. BioNTech, patojenler yerine hastalıklarla mücadele eden proteinleri üretmeleri için hücrelere talimat vermek üzere genetik materyal kullanan yenilikçi “mRNA” tekniği aracılığıyla aşıyı geliştirmeye odaklanmıştı. BioNTech’in koronavirüse karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının yüzde 95’den fazla etkili olduğu açıklanmıştı.

İNSANLIĞA UMUT BİR BAŞARI

Uğur Şahin, 1965’te İskenderun’da doğduktan sonra 4 yaşındayken annesiyle Almanya’da Ford fabrikasında çalışan babasının yanına Köln’e göç etmiş, tıp eğitimi aldıktan sonra kanser çalışmalarında bulunmuştu. Şahin, 2019’da gerçekleştirdiği araştırmalardan dolayı Alman Kanser Toplumu tarafından ödüllendirilmişti. İstanbul’dan Almanya’ya göç eden doktor bir babanın kızı olan Türeci ise eşi Uğur Şahin ile eğitimini tamamladığı Homburg’daki Saarland Üniversitesinde tanışmıştı. Almanya’da biyoteknoloji firması BioNTech’in Kovid-19’a karşı geliştirmekte olduğu aşının yüzde 95 etkili olduğunun açıklanmasıyla şirketin kurucuları arasında yer alan Türk göçmenlerin çocukları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci insanlığa umut olan bir başarıya imza atmıştı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş